Hlavní navigace

Sledujte na webu: Nákladní kosmická loď Progress minula ISS a začala nebezpečně rotovat

3. 7. 2010

Sdílet

Bezpilotní loď Progress M-06M, jejíž úkolem bylo na ISS dopravit zásoby, se měla se stanicí spojit v pátek 2. července v 18:58 Středoevropského letního času a dopravit tamní posádce astronautů 2,6 tun paliva, jídla a vody. Automatický systém pro spojení těchto dvou modulů však selhal a posádce Mezinárodní vesmírné kosmické stanice se již nepodařilo nad lodí převzít kontrolu a provést spojení manuálně. „Nákladní loď v bezpečné vzdálenosti proplula kolem stanice. V podstatě by se dalo říci, že jí minula. Nyní se loď nachází tři kilometry od stranice a celou situaci monitorují naši specialisté,“ řekla v pátek mluvčí řídícího střediska agentuře AFP.

Ruská zpravodajská kancelář Interfax oznámila, že velitel stanice ISS, Alexandr Skvorcov mladší, sdělil řídícímu středisku zprávu, že se kosmická loď nacházela ve fázi „nekontrolovatelné rotace“ a následně zmizela z dohledu. Mluvčí řídícího střediska ale naštěstí ubezpečila zpravodajskou agentu RIA Novosti, že tato nešťastná náhoda nepředstavovala žádné nebezpečí a její zástupkyně to mezitím potvrdila i státní televizi. Druhý pokus o úspěšné spojení by měl proběhnout v neděli.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS obíhá po oběžné vesmírné dráze Země ve vzdálenosti 350 kilometrů a její snad nejpozoruhodnější částí je vyhlídková observatoř Cupola, která má sedm oken a dává astronautům možnost 360stupňového rozhledu do kosmu.

Záběry přímo z vesmíru můžete shlédnout zde prostřednictvím ruského zpravodajského kanálu RT.

Bezpilotní loď Progress M-06M, jejíž úkolem bylo na ISS dopravit zásoby, se měla se stanicí spojit v pátek 2. července v 18:58 Středoevropského letního času a dopravit tamní posádce astronautů 2,6 tun paliva, jídla a vody. Automatický systém pro spojení těchto dvou modulů však selhal a posádce Mezinárodní vesmírné kosmické stanice se již nepodařilo nad lodí převzít kontrolu a provést spojení manuálně. „Nákladní loď v bezpečné vzdálenosti proplula kolem stanice. V podstatě by se dalo říci, že jí minula. Nyní se loď nachází tři kilometry od stranice a celou situaci monitorují naši specialisté,“ řekla v pátek mluvčí řídícího střediska agentuře AFP.

Ruská zpravodajská kancelář Interfax oznámila, že velitel stanice ISS, Alexandr Skvorcov mladší, sdělil řídícímu středisku zprávu, že se kosmická loď nacházela ve fázi „nekontrolovatelné rotace“ a následně zmizela z dohledu. Mluvčí řídícího střediska ale naštěstí ubezpečila zpravodajskou agentu RIA Novosti, že tato nešťastná náhoda nepředstavovala žádné nebezpečí a její zástupkyně to mezitím potvrdila i státní televizi. Druhý pokus o úspěšné spojení by měl proběhnout v neděli.

Mezinárodní vesmírná stanice ISS obíhá po oběžné vesmírné dráze Země ve vzdálenosti 350 kilometrů a její snad nejpozoruhodnější částí je vyhlídková observatoř Cupola, která má sedm oken a dává astronautům možnost 360stupňového rozhledu do Vesmíru.

Záběry přímo z vesmíru můžete shlédnout zde prostřednictvím ruského zpravodajského kanálu RT.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?