Hlavní navigace

Snahy Googlu o zvýraznění nezabezpečených webů se vyplácejí

23. 10. 2017

Sdílet

Společnost Google se nyní dalšími kroky pokouší zvýšit bezpečnost na internetu. Už v lednu aktualizoval svůj prohlížeč Chrome tak, že zvýrazňuje weby, které nejsou šifrovány HTTPS, a označuje je jako „nezabezpečené“. Účel je dvojí – pomoci uživatelům zjistit, které weby nedisponují zabezpečením, a motivovat vlastníky webů, aby zlepšili jejich bezpečnost.

Nyní přichází druhá fáze, která spočívá v zobrazování varování, kdykoliv lidé vepisují nějaká data do formulářů na nějaké HTTP stránce a na všech HTTP stránkách navštívených v režimu Incognito, tedy anonymním režimu.

K dalším aktivitám Googlu v oblasti bezpečnosti patří tzv. Cybersecurity Awareness Month (měsíc povědomí o kybernetické bezpečnosti), který probíhá právě nyní a v jehož rámci Google oznámil, že využívání HTTPS v průběhu roku 2017 výrazně pokročilo.

Bezpečnostní produktová manažerka Chromu Emily Schechterová uvádí, že 64 procent přenosu v rámci prohlížeče na Androidu je nyní chráněno HTTPS, přičemž před rokem to bylo pouhých 42 procent. Chráněno je také 75 procent přenosu na systémech Chrome OS a Mac (před rokem šlo o 67 procent, respektive 60 procent).

Ještě zajímavější je, že HTTPS nyní využívá 71 ze stovky nejnavštěvovanějších webů, což před rokem mohlo říci jen 37 z nich.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?