Hlavní navigace

Hybridní zrcadlovky Sony NEX-5 a NEX-3 umožní natáčet HD video

13. 5. 2010

Sdílet

Foto-video aparáty NEX-5 a NEX-3 rozšiřují rodinu digitálních zrcadlovek Sony. Podobně jako ony nabízejí možnost využívat výměnné objektivy, avšak těží z kompaktního designu, takže se lépe vejdou do kapsy nebo kabelky. Tato miniaturizace byla docílena vyjmutím zrcátka z těla přístrojů a použitím digitálního hledáčku, díky čemuž se u typu NEX-5 snížila tloušťka těla v nejtenčím místě na 24,2 mm (nezahrnuje grip a závit) a u NEX-3 na 25,4 mm (nezahrnuje grip a závit).

Tělo je odlité z lehké magnéziové slitiny, srdcem obou přístrojů je nově vyvinutý čip Exmor APS HD CMOS s rozlišením 14,2 Mpix. Je větší než senzory u běžných kompaktních fotoaparátů, takže s ním lze podle Sony bez digitálního šumu zachytit i situace, na které by si troufli jen majitelé poloprofi a profi digitálních zrcadlovek.  Kvalita fotografií i videa je dále podpořena procesorem BIONZ, který se stará o rychlé reakce přístroje ať už při stisku spouště nebo při použití autofokusu. Oba dva typy nových přístrojů dokáží zaznamenati briskně se pohybující předměty a to sérií až sedmi fotografií v plném rozlišení za vteřinu (platí pro ostřicí programy AF/AE od prvního zaznamenaného snímku).

Sony představuje kompaktní přístroje NEX-5 a NEX-3 s výměnnými objektivy a možností natáčet HD video.

Kombinace clony a času v jednotlivých programech a další parametry záznamu snímku se nastavují přes intuitivní ovládací kolečko a dvě softwarová tlačítka. Otáčením programového kolečka se mění hloubka ostrosti, kterou lze sledovat na LCD3 displeji při zapnutém Live View, takže máte kontrolu ostrosti popředí a pozadí snímku například při fotografování portrétu. Pro začátečníky se navíc na LCD displeji objevují tipy na snímání jednotlivých scén a vysvětlivky fotografických pojmů.  Nastavení fotoaparátů a zachycené snímky se zobrazují na jasném, 7,5 cm velkém Xtra Fine LCD s technologii TruBlack, který lze natáčet vzhůru a dolů tak, aby byl čitelný z jakékoli pozice při fotografování.

Tentýž displej má zabudovanou autofunkci jasu, takže se sám nastavuje na nejlepší hodnoty, a to i venku na přímém světle. Technologie TruBlack se stará o co nejživější podání snímku a nastavení záběru při vysokém kontrastu.  Možnost používat celou škálu různých výměnných objektivů, včetně řady skel s E typem bajonetů logicky rozšiřuje kreativní možnosti fotografování. Pro každodenní záběry se nejvíce hodí „širokáč“ E 16 mm o světelnosti F 2,8 (SEL16F28), který vystupuje minimálně z těla přístroje a klidně ho tak můžete schovat třeba do kapsy u kabátu. Jeho už tak téměř panoramatický záběr lze pak rozšířit pomocí širokých konventorů (čili rybí oko) VCL-ECU1 a VCL-ECF1.

Další z objektivů je typ E 18-55mm se světelností F/3,5 až 5,6 (SEL1855). Se svým ohniskem je zajímavým společníkem na cesty a navíc v sobě obsahuje stabilizaci typu Optical SteadyShot.   Přístroje NEX-5 a NEX-3 budou nabízeny v setech buď s jedním z těchto objektivů, případně s oběma, čímž se v podstatě pokryjí nejžádanější ohniskové vzdálenosti.   Jako další možnost lze zařadit do kitu u přístroje NEX-5 zoomový objektiv E 18-200 mm světelnosti F/3,5 až 6,3 (SEL18200),  který přináší uživateli 11x násobné přiblížení a je vybaven stabilizací Optical SteadyShot s “Active Mode” pro plynulé nahrávání.

K dispozici je též bajonetový adaptér LA-EA1, s jehož pomocí lze nasazovat a používat na nových typech foto-video přístrojů řadu 30 skel a telekonventorů určených pro digitální zrcadlovky Sony ALPHA. U předchozích typů objektivů s A závitem funguje i nadále vše, s výjimkou AF zaostřování.  NEX-5 i NEX-3 jsou přizpůsobeny pro záznam HD videa 1080i, které se začíná natáčet po stisku zvlášť k tomu určeného tlačítka. Zatímco typ NEX-3 zachycuje HD video se stereo zvukem a komprimuje ho do formátu MPEG4 (vhodný pro ukládání na PC a upload na web), NEX-5 jde ještě dále. Video zachycuje a ukládá ve formátu AVCHD, který se běžně používá ve spotřební elektronice, takže si filmy lze ihned prohlížet třeba po připojení na HD televizi.

Sony představuje kompaktní přístroje NEX-5 a NEX-3 s výměnnými objektivy a možností natáčet HD video.

Oba foto-video přístroje jsou vybaveny kolejničkou, do které lze zasunout kompaktní směrový stereo mikrofon ECM-SST1 (volitelný) který zachytí velmi kvalitní zvuk při nahrávání HD videa (není součástí standardního balení).  NEX-5 i NEX-3 mají také funkci Sweep Panorama. Při jeho nastavení stisknete spoušť a pohnete fotoaparátem - ať už v horizontálním, či vertikálním směru. Celý pás rychle vyfotografovaných snímků bude elektronicky spojen dohromady tak, že vytvoří panaromatický záběr pokrývající úhel 226 stupňů. Snímek má velikost 23 Mpix, aby byl schopen uchovat všechny detaily záběru.

Funkce Auto HDR (High Dynamic Range) již dříve uvedená u digitální zrcadlovky ALPHA DSLR-A550, zde došla dalšího rozšíření. S přístroji NEX-5 i NEX-3 lze nasnímat tři snímky v různých hodnotách expozice rychle za sebou. Ty jsou následně elektronicky propojeny, aby pokryly i záběry s vysokým kontrastem a rozdílem jasů, se kterými by se jiné přístroje nedokázaly vyrovnat.   K oběma foto-video kamerám je standardně dodáván blesk, který se zasune do zabudovaných kolejniček a slouží pro pořízení záběrů v náročných světelných podmínkách. V nabídce je též optický hledáček FDA-SV1 a různá barevná provedení pouzder na přístroje a řemenů na jejich nošení.  Přístroje NEX-5 i NEX-3 budou v prodeji během léta 2010.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?