Hlavní navigace

Soutěž Diplomová práce roku zná své vítěze

Sdílet

Martin Noska 1. 10. 2009

Finálové kolo soutěže probíhalo v pěti soutěžních kategoriích. Každý z finalistů svou práci prezentoval před odbornou komisí složenou z lektorů vysokých škol a zástupců komerčních organizací.

Ve čtvrtém ročníku soutěže Diplomová práce roku 2009 se na prvních místech umístili:

1)    V kategorii Cloud computing, virtualizace, integrovaná prostředí a nástroje pro vývojáře, mobilní aplikace, operační systémy, matematické úlohy a algoritmy - Petr Pospíchal.
2)    V kategorii IT technologie v energetice a veřejné správě (metodiky hodnocení, aplikace, průzkumy a rozbory, zkušenosti, předpovědi a modely) - Kryštof Dibusz.
3)    V kategorii Informační systémy ve zdravotnictví - Lukáš Zich.
4)    V kategorii DB stroje a aplikace, informační bezpečnost a standardy řízení vývoje systémů - Tomáš Černý.
5)    V kategorii Podnikové informační systémy, ostatní IT práce - Pavel Mikula.

Členové hodnotící komise se při vyhlášení shodli na tom, že úroveň prací byla v letošním ročníku na vynikající úrovni, práce byly hodně prakticky orientovány. Jak uvedl Petr Kuchař z vyhlašovatelské Abra Software, práce se za diplomkaposlední roky odklání od rešeršního typu, jsou více konkrétně zaměřené a velmi často řeší komerčně využitelná témata. To potvrzuje i průzkum provedený (společností United Software Services) na všech finalistech tohoto ročníku, kde sami finalisté hodnotí své práce z 86% jako velmi dobře využitelné v komerční praxi. Stejně tak uvedl čerstvý absolvent ČVUT FEL, vítěz kategorie Podnikové informační systémy, Pavel Mikula, že na rozdíl od běžného schématu, kdy diplomová práce řeší teoretický problém a pak hledá jeho uplatnění v praxi, je ta jeho vytvořena přesně opačným postupem. Řeší zcela praktický problém a využívá k tomu teoretických poznatků.

Projekt Diplomová práce roku má za cíl podporu vysokého školství a zvýšení prestiže oboru informačních technologií v ČR a SR. Její vyhlašovatelé, společnosti Abra Software a sdružení Česká společnost pro systémovou integraci letošní ročník hodnotí jako velmi úspěšný, s velkou účastí vysokých škol a studentů. Při slavnostním vyhlášení se studenti měli možnost setkat s významnými osobnostmi hradeckého regionu, garanty vysokých škol, s odbornými garanty ze sdružení SPIS a CACIO a zástupci komerčních organizací.

Našli jste v článku chybu?