Hlavní navigace

Soutěž o iPady nadchla Čechy – může však jít o malware

Sdílet

Pavel Louda 10. 4. 2013

Uživatel, který poskytne své osobní údaje pro další využití nebo prodej, pak prý může očekávat pravidelný přísun prémiových SMS zpráv na svůj mobilní telefon.

Z vrcholu pomyslného žebříčku globálních počítačových hrozeb ale už celý rok shlíží škodlivý kód INF/Autorun. Tentokrát dosáhl celosvětového podílu 3,59 %, a oproti únoru tak zaznamenal mírný nárůst. Pravidelné statistiky počítačových hrozeb Live Grid využívající data o malwaru od uživatelů řešení Eset z celého světa ukazují, že za škodlivým kódem šířícím se prostřednictvím přenosných médií se umístily s minimálními rozestupy hned tři hrozby, Win32/Sality (2,19 %), HTML/ScrInject.B (2,10 %) a Win32/Dorkbot (2,09 %).

INF/Autorun představuje různé druhy malwaru využívající jako cestu k napadení počítače soubor autorun.inf. Tento soubor obsahuje příkaz k automatickému spuštění aplikace po připojení externího média (nejčastěji USB flash disku) k počítači s operačním systémem Windows.

Win32/Sality je polymorfní hrozba napadající soubory. Prostřednictvím snímků obrazovky rozesílá informace, stahuje soubory ze vzdálených počítačů a internetu a vypíná a restartuje počítač. HTML/ScrInject.B je generická detekce webových HTML stránek obsahující falešný script nebo iframe tag, který automaticky přesměruje uživatele ke stahování škodlivého kódu. Win32/Dorkbot je trojan, který se šíří skrze komunikátor Skype. Virus sbírá a odesílá všechna vaše uložená hesla, přijímá a odesílá různé typy souborů, nebo umožní útočníkovi ovládat váš počítač.

Našli jste v článku chybu?