Hlavní navigace

Srovnejte si zdarma různé chladící architektury v datových centrech

24. 4. 2012

Sdílet

Některé chladicí systémy mohou v určitých lokalitách a podnebných podmínkáchušetřit až 70 procent ročních nákladů na chlazení, pokud běží v úsporném režimu. Odpovídá to více než patnáctiprocentnímu snížení ročního indikátoru energetické efektivity (PUE).

Projektanti a manažeři datových center mohou mít těžké rozhodování při výběru z početných chladících architektur dostupných na trhu.

Kalkulátor PUE úsporných režimů chlazení od společnosti Schneider Electric je bezplatný on-line nástroj, který pro takové rozhodnutí poskytne číselné a tudíž MĚŘITELNÉ podklady. Zároveň pro daná datová centra, lokality a IT prostředí ukazuje, jaká architektura má optimální PUE, náklady na energie a emise oxidu uhličitého.

Provoz v úsporném režimu šetří energii díky využití venkovního vzduchu během chladnějších měsíců roku. Součásti využívající chladící médium, jako chladiče či kompresory, díky tomu lze vypnout anebo používat při snížené kapacitě.

Kalkulátor porovnává sedm běžných chladících architektur a ukazuje jejich očekávané PUE, náklady na energie a emise oxidu uhličitého. Mezi srovnávanými chladícími technologiemi je chlazená voda, chlazení glykolem, vzduchem a základní systémy bez úsporného režimu.

  • Chladič s chladící věží a obvodovou klimatizací počítačové místnosti (CRAH)
  • Chladič s chladící věží, deskou, rámovým tepelným výměníkem a obvodovou klimatizací počítačové místnosti (CRAH)
  • Izolovaný chladič v kontejneru se suchým chlazením a řadovou klimatizací počítačové místnosti(CRAH)
  • Obvodový DX (direct expansion) systém klimatizace počítačové místnosti (CRAC) se suchým chlazením
  • Klimatizace s přímým přísunem čerstvého vzduchu a automatickým odpařováním
  • Klimatizace s rotujícím tepelným výměníkem a automatickým odpařováním
  • Nepřímé odpařovací chlazení vzduchu

Uživatel do kalkulátoru zadává lokalitu (zemi/stát/místo), kapacitu datového centra v kW, procento IT zatížení, provozní IT zařízení, vstupní teplota IT zařízení, stav napájení a osvětlení. Nástroj počítá s výchozími hodnotami nákladů za energie (kWh) a emisí CO2 (kg/kWh) v místní měně, které ale lze podle přání uživatele přepsat.

Kalkulátor dokáže určit PUE chlazení v přepočtu na celý rok, roční náklady na energie (v místní měně), roční emise CO2 a počet hodin úsporného provozu u každé chladící architektury v závislosti na lokalitě.

Je důležité mít na paměti, že kalkulátor využívá model pro typické datové centrum, a údaje u skutečných datových center se tak mohou výrazně lišit v závislosti na efektivitě, velikosti a využívaných chladících a napájecích zařízeních. Hlavním účelem nástroje je dát uživateli představu o vlastnostech a výkonu jednotlivých architektur v porovnání s ostatními na dané lokalitě a v dané konfiguraci.

Model využívá data o počasí ze softwaru Weather data Viewer 4.0 Americké společnosti specialistů na vytápění, chlazení a klimatizaci (ASHRAE). Pokud manažeři datových center chtějí získat skutečné hodnoty o efektivitě konkrétního datového centra, mohou se obrátit na společnost Schneider Electric, která měření jeho energetické efektivity dokáže zajistit.

Našli jste v článku chybu?