Hlavní navigace

Stará známá písnička: čipy Kaby Lake a Zen jen na desítkách

31. 8. 2016

Sdílet

Máme pro vás špatnou zprávu – obě řady čipů budou oficiálně podporovány pouze systémem Windows 10.

Microsoft už evidentně neví, jak ze svých zákazníků vytěžit co nejvíc. V lednu se společnost pokusila zkrátit životní cyklus podpory pro PC s Intel Skylake běžící na Windows 7 a 8. Tuto strategii však záhy opustila, neboť se dočkala rozsáhlé kritiky. Vyjádření giganta z Redmondu ovšem obsahovala jeden důležitý háček: Nejnovější generace čipů – konkrétně Intel Kaby Lake, Qualcomm 8996 a AMD Bristol Ridge – budou kompatibilní pouze s Windows 10.

Cílem Microsoftu (jehož mluvčí již výše zmíněný postup bez okolků potvrdila) je evidentně posunout se vpřed ve vývoji, ačkoliv to znamená zanechat některé uživatele vzadu. „To nám umožňuje zaměřit se na hlubší integraci mezi Windows a procesory při zachování maximální spolehlivosti a kompatibility s předchozími generacemi platformy a čipů,“ řekla mluvčí.

Problémem je, že touha Microsoftu po rychlém pokroku, jakkoliv racionální z technologického hlediska, obírá nadšence do PC o možnost volby operačního systému. Což je svoboda, kterou tento konkrétní sektor komunity v minulosti hlasitě bránil. To by mohlo mít na trh PC širší důsledky – mohlo by se jednat o rozhodující faktor, který by mohl donutit obránce Windows 7 a 8 vzdát se a přejít na Windows 10. O což Microsoftu evidentně jde především. Alternativou je také Linux nebo přechod na Mac od Apple.

Nebo se trh „sekne“, alespoň ve spotřebitelské oblasti, a donutí Microsoft couvnout. Ostatně životní cyklus počítačů je stále relativně dlouhý, a někteří uživatelé prostě nebudou mít proč upgradovat. Ať už systém nebo hardware.

Zdroj: PCWorld.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?