Hlavní navigace

Strukturovaná kabeláž vloni v Česku – obrat téměř 600 milionů a 16% dynamika

Sdílet

Pavel Louda 24. 6. 2009

Nárůst tržeb činil v roce 2008 oproti roku 2007 celých 16 %. Navýšení bylo mimo jiné způsobeno růstem ceny mědi a zvýšenou výstavbou administrativních objektů v první polovině roku 2008. Růst se ale zpomalil v druhé polovině roku, a to kvůli globální ekonomické krizi.
Cena mědi přitom rostla resp. se měnila po celý rok, nicméně výrobci drželi ceny svých produktů na úrovni cen 2007. Ke stabilizaci ceny přispěl výrazně klesající kurz amerického dolaru v první polovině roku 2008. Na konkurenci prý měly zásadní vliv levnější produkty z Číny.
Nejvíce trh v roce 2008 rostl v oblasti výstavby administrativních budov, dále pak ve výstavbě vzdělávacích a zdravotnických zařízení a výstavbě datacenter, výstavba datacenter měla 3% podíl na celkovém obratu, což je 60% nárůst oproti předloňskému roku.
Nestíněná kabeláž tvořila v loňském roce v ČR 81 % a poptávka po ní prý neustále roste, v kategorii CAT6A bylo v roce 2008 nainstalováno přibližně 93 000 portů (což znamená 10% podíl z celkového počtu portů).
Trh strukturované kabeláže v ČR bude i nadále růst především v oblasti UTP (Unshelded Twisted Pair - kroucený dvoupár), nicméně stále větší pozornost se bude podle zprávy obracet ke stíněné kabeláži (STP - Shielded Twisted Pair).

Našli jste v článku chybu?