Hlavní navigace

Studie: Česku patří 26. místo v celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví

17. 9. 2009

Sdílet

Česká republika se v letošním celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví umístila na 26. příčce. „Získala 47 bodů ze 100 možných a vylepšila tím svoji pozici oproti loňsku o tři místa. V hodnocení zemí bývalého východního bloku Česko dokonce poskočilo ze čtvrtého místa na druhé. Česká republika tak patří mezi 30 zemí světa, které mají nejkonkurenceschopnější IT odvětví,“ řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace Business Software Alliance (BSA). Nejvyšší konkurenceschopnosti dosahuje IT odvětví ve Spojených státech, které obsadily první místo. Následují Finsko, Švédsko a Kanada.

Tyto závěry vyplývají z nové studie vypracované analytickou společností Economist Intelligence Unit (EIU), jejíž realizaci organizace Business Software Alliance sponzorovala. Studie, která vychází již třetím rokem, hodnotí a srovnává informace o odvětví informačních technologií (IT) v 66 státech včetně České republiky. Cílem studie je určit v rámci jednotlivých států úroveň konkurenčního prostředí v IT odvětví.

V současném ekonomickém klimatu je podpora silného technologického sektoru důležitější než kdy jindy. „Technologický sektor může být tahounem oživení ekonomiky a pohánět dlouhodobý ekonomický růst,“ řekl Jan Hlaváč. Tuzemský IT sektor již nyní významně přispívá k tvorbě nových pracovních míst, ke zvyšování daňových příjmů i tuzemského hrubého domácího produktu. „Loňská analýza společnosti International Data Corporation (IDC) odhaduje, že tuzemské IT odvětví v letech 2008–2011 vytvoří 89 tisíc pracovních míst, do ekonomiky díky výdajům za IT přiteče 100 miliard korun a stát na daních vybere 75 miliard korun,“ řekl Jan Hlaváč.

Studie konkurenceschopnosti ukazuje, že Česká republika má nejlepší skóre v hodnocení obchodního prostředí (75,4) a právního prostředí (67,5). Průměrného hodnocení dosáhla v oblastech rozvoje IT odvětví (56,1) a IT infrastruktury (52,1), ale v oblasti infrastruktury přitom došlo ke zlepšení o 24,8 bodů. Naopak oblastmi, v nichž je stále značný prostor pro zlepšení, jsou výzkum a vývoj (21,4) či lidský kapitál (42,7). Nicméně v oblasti výzkumu a vývoje došlo rovněž ke značnému zlepšení oproti loňsku, a to o 17,4 bodů.

Ačkoli má Česká republika nižší hodnocení než mnohé ze států západní Evropy, rozhodně patří mezi nejkonkurenceschopnější IT trhy v postkomunistických státech střední a východní Evropy, mezi nimiž zaujímá 2. místo. První příčku obsadilo Estonsko. V tomto regionu je Česko rovněž skokanem roku, protože si oproti loňsku polepšilo o dvě příčky. Naopak Slovensko se v porovnání s minulým rokem umístilo o dvě příčky níže – na 7. pozici.

„Globálně se IT sektor dokázal dostat z krize docela dobře, navzdory sníženým výdajům na technologie,“ konstatoval Denis McCauley, ředitel globálního technologického výzkumu v analytické společnosti Economist Intelligence Unit. „Zákonodárci by se měli soustředit na posilování klíčových principů, na nichž IT odvětví funguje a které umožňují dosáhnout dlouhodobé konkurenceschopnosti celého sektoru. Měli by se naopak vyhnout podpoře výkonu IT odvětví formou krátkodobých opatření nebo podporou churavějících IT výrobců.“

Podle analytiků společnosti Economist Intelligence Unit lze dosáhnout zdravého konkurenceschopného prostředí podporou následujících šesti principů: dostatečný příliv zkušených pracovníků; podpora inovací; špičková technologická infrastruktura; stabilní právní prostředí, které chrání duševní vlastnictví; stabilní, otevřená a konkurenční ekonomika; zdravá vládní podpora, která dokáže najít rovnováhu mezi propagací technologií a podporou fungování tržních sil.

„Pokud se daří podporovat těchto šest principů podporujících konkurenceschopnost, pak se takové státy mohou pochlubit velmi výkonnými IT sektory. Studie má za cíl poskytnout vládám návod, jak vytvořit silné domácí IT odvětví – umožňuje jim zaměřit se na vlastní silné a slabé stránky,“ uzavřel Jan Hlaváč, tiskový mluvčí organizace Business Software Alliance (BSA).

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?