Hlavní navigace

Studie: Firmy mohou úsporným IT srazit své účty za elektřinu o desítky tisíc korun

Sdílet

Martin Noska 24. 6. 2010

Tuzemské firmy se nijak nevyjímají globálnímu pravidlu: účet za energie pro ně představuje jednu ze tří největších výdajových položek, která navíc rok od roku roste zhruba o 10 %. Cesta, jak trend obrátit a platit za elektřinu výrazně méně, vede přes „zelené“ informační technologie. České společnosti však energeticky úsporným technologiím dosud nepřišly na chuť. Vyžadovalo by to od nich totiž pravidelnou obměnu počítačového parku.

V době, kdy rostou účty za energie, by si firmy měly neustále opakovat, že nejlepší energie je ta nevyrobená. „Podle našich zkušeností jsou náklady na energie v řadě společností třetí nejvýznamnější výdajovou položkou po přímých nákladech souvisejících s výrobní činností a mzdách,“ řekl Petr Plecháček, manažer IT poradenství a řízení technologických rizik v Ernst & Young Česká republika. „U tradičních oblastí, kde bývá snahou snižovat náklady, firmy šetřit už o mnoho více nemohou, aniž by to mělo negativní dopad na zaměstnance či zákazníky. Zato oblast energií stále představuje nejschůdnější cestu, jak významně ušetřit, případně zvýšit svou konkurenceschopnost. Nasazením nových a moderních technologií, zejména těch považovaných za „zelené“, tedy ohleduplné k životnímu prostředí, lze velmi úspěšně racionalizovat firemní náklady,“ dodal Petr Plecháček.

Společnost Wipro ve své letošní analýze uvádí tři konkrétní kroky, které v souladu se „zelenými“ trendy v IT mohou snížit účty za elektřinu o desítky procent. Prvním je výměna stolního počítače za přenosný. Roční energetickou spotřebu nového stolního počítače odhaduje Wipro v přepočtu na lokální ceny energií na 1000 Kč, zatímco za notebook firma zaplatí pouze 400 Kč.

Druhým krokem je výměna procesorů. Například výměna běžného procesoru z roku 2005 Intel Pentium za novější Intel Core může ročně uspořit 300 KWh. Pokud by firmy přešly na nejnovější modely procesoru s grafickým jádrem přímo na čipu, bude úspora ještě vyšší. „Toto množství energie může představovat přibližně 40 % celkové spotřeby stolního počítače, podle aktuálních firemních tarifů elektřiny na jednom počítači tuzemská firma ročně ušetří zhruba 800 Kč. Může to být zajímavé i pro domácnosti, které platí za elektřinu vyšší cenu než firmy, v jejich případě tato úspora činí přibližně 1300 Kč,“ komentoval výsledky analýzy Evžen Pavlovský, obchodní manažer společnosti Intel.

Podle společnosti Intel jsou tyto kalkulace společnosti Wipro poměrně konzervativní a výpočetní technika je u řady českých firem zpravidla mnohem zastaralejší. „Čím vysloužilejší model, tím vyšší spotřeba energie,“ dodal Pavlovský.

Firmy v Česku pod vlivem krize podceňují investice do pravidelné obměny počítačového parku. Neuvědomují si, že tempo vývoje technologií hraje proti nim: „Výrobci počítačových technologií doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Jedině tak si firma uchová optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení. Většina domácích firem však tento cyklus nedodržuje a nákupy odkládá, ačkoli návratnost ekologické investice se v některých případech může pohybovat na úrovni devíti měsíců,“ řekl Evžen Pavlovský.

Podle studie provedené v Německu se mohou již během devíti měsíců vrátit například náklady na nákup nových serverů. „V Německu bylo v roce 2005 postaveno 343 407 serverů. Pokud by se obměnily všechny servery s jednojádrovými procesory Intel Xeon z roku 2005 za nejnovější procesory této generace, vrátila by se firmám tato investice během devíti měsíců,“ vysvětlil Pavlovský.

Wipro ve své studii uvádí, že 50 % zaměstnanců v USA nechává svůj počítač zapnutý i při odchodu z práce. Hlavním důvodem je zejména to, že po pracovní době probíhají opravy a aktualizace softwaru. Kromě toho si někteří zaměstnanci nejsou vědomi rozdílu mezi jednotlivými režimy provozu počítače a nerozlišují mezi tím, zda ponechávají počítač zapnutý, v režimu spánku či pohotovosti (stand-by). S podobným plýtváním energie se lze setkat i v tuzemských firmách. Pokud firma podle analýzy společnosti Intel vzdáleně vypne stolní počítače na noc na 12 hodin mezi 20. a 6. hodinou, sníží tím svůj účet za provoz počítačů až o 25 %. „Převedeme-li to do finanční roviny, u středně velké firmy se 100 osobními počítači se může tato konkrétní úspora přehoupnout přes 50 000 Kč ročně,“ shrnul přínosy úsporné technologie Evžen Pavlovský ze společnosti Intel.

Našli jste v článku chybu?