Hlavní navigace

Superrychlé analýzy nabídne in-memory appliance Oraclu

22. 5. 2012

Sdílet

Exalytics In-Memory Machine, vysoce výkonné řešení pro aplikace business intelligence (BI), uvedl na náš trh Oracle.  Jde o kombinaci hardwaru a softwaru, které pro analýzy využívá data umístěná přímo v operační paměti.

Oracle současně oznámil i dostupnost nové verze sady Business Intelligence Suite Foundation. Upgrade přináší desítky nových funkcí a vylepšení včetně nové podoby vizualizace a kontextových interakcí. Vylepšen byl výkon i škálovatelnost, byla provedena optimalizace pro systém Oracle Exalytics a jednodušší je nyní i použití systému, ať už jde o koncové uživatele, vývojáře nebo administrátory.

 

Oracle ExalyticsSystém Exalytics umožňuje organizacím používat vlastní i předpřipravené aplikace pro analýzy i řízení výkonnosti podniku. Tyto aplikace oproti minulosti fungují rychleji, podporují více simultánně pracujících uživatelů a jejich používání je jednodušší.

Systém nabízí uživatelům, aby doplnili své řídicí panely a projekty reportování (vykazování) o scénáře modelování, plánování a předpovědí, přičemž všechny tyto funkce lze nyní spouštět v jediném prostředí.

Exalytics nabízí interaktivní analýzy v reálném čase, což zákazníkům umožní posílit příjmy i ziskovost, zvýšit podíl na trhu a rychleji reagovat na měnící se podmínky podnikání.

Exalytics používá jako hardware server Sun Fire s 1 terabajtem paměti RAM (použitý procesor Intel Xeon E7-4800 s celkem 40 jádry, rychlost propojení 40 Gb/s InfiniBand a 10 Gb/s Ethernet).

Součástí systému je sada nástrojů pro business intelligence BI Foundation Suite a databáze TimesTen In-Memory Database for Exalytics optimalizovaná pro provádění analýz v paměti (in-memory) na serverech Oracle.

Nástroj TimesTen In-Memory Database for Exalytics je novým vydáním RDBMS (systém pro správu relačních databází), speciálně navrženého pro analytické úlohy. Nově obsahuje např. vestavěné analytické funkce, podporuje sloupcovou kompresi databáze i seskupování datových skladů (OLAP grouping sets). Tyto funkce by systému měly umožňovat okamžitou odpověď i po zadání velkých objemů dat.

Exalytics také nabízí inovaci pro ukládání dat ve vyrovnávací paměti (heuristic adaptive in-memory caching), která umožňuje určit, jaká data je nejlépe uchovávat v paměti pro zajištění maximálního výkonu. Systém se dokáže přizpůsobovat změnám v zatížení. Na rozdíl od konkurenčních zařízení nebo nástrojů pro práci s daty přímo v operační paměti prý dokáže efektivně přistupovat nejen k datům v paměti, ale také k propojeným databázím a datovým skladům.

Pro systém Exalytics je již nyní k dispozici více než 80 aplikací, které je možné provozovat beze změny. Jedná se především o aplikace pro oblast business intelligence a plánování (Hyperion). Do první skupiny patří např. horizontální aplikace pro finanční analýzy (Financial Analytics), řízení lidských zdrojů (Human Resources Analytics) a prodeje (Sales Analytics).

Nástroj Hyperion Planning na Exalytics zase umožňuje nyní rychlejší a přesnější plánování a předpovědi s použitím podrobnějších dat; lze jej také škálovat pro více uživatelů.

Našli jste v článku chybu?