Hlavní navigace

Svůj první internetový standard publikoval CZ.NIC

11. 4. 2012

Sdílet

Správce české národní domény má na svém kontě první publikované RFC (request for comments), tedy jeden z internetových standardů. Jeho autorem je Ondřej Surý, vedoucí výzkumného a vývojového centra správce české národní domény.

DNS záznamy typu SSHFP dosud nepodporovaly nejnovější SSH klíče používající algoritmus ECDSA. Ondřej Surý se proto rozhodl připravit dokument, v němž popsal, jak podporu tohoto nového algoritmu doplnit. Kromě toho je v RFC 6594 popsána také podpora pro hashovací funkci SHA-256.

„Schvalovací proces takovéhoto dokumentu není jednoduchá a rychlá záležitost. Jeho finální znění předcházelo devět verzí, které procházely připomínkovými koly téměř stejný počet měsíců. Samotné napsání prvního draftu přitom netrvalo ani 10 hodin,“ uvedl Ondřej Surý. „Patch pro stávající OpenSSH existuje již poměrně dlouho. Časem se jistě dočká i začlenění do hlavní větve programu.“

CZ.NIC má ve svých řadách ještě jednoho autora RFC. Ladislav Lhotka, který je stejně jako Ondřej Surý členem Laboratoří CZ.NIC, je podepsán pod dokument s pořadovým číslem 6110.

Našli jste v článku chybu?