Hlavní navigace

T-Mobile zahájil v Praze testovací provoz své 3G sítě

Sdílet

Martin Noska 9. 12. 2009

3G síť je dostupná ve vybraných lokalitách v Praze (mapa pokrytí je k dispozici zde) a do provozu pro všechny zákazníky bude uvedena v lednu 2010. Během testovací fáze budou moci zákazníci dosahovat údajně rychlostí až 3 Mbps (download)/1,5 Mbps (upload).

K testování se mohou připojit sami zákazníci T-Mobile – stačí se zaregistrovat pomocí bezplatné SMS ve tvaru 3G A, kterou odešlou na telefonní číslo 4902; deaktivaci lze provést obdobně: 3G D na 4902. Potřebné je samozřejmě mít mobil nebo datové zařízení podporující 3G technologii.

Hlavním benefitem 3G technologie má být rychlost. Zatímco stahování souboru o velikosti 500 kB nyní v prohlížeči Internet Explorer 7 s technologií EDGE zabere téměř 25 sekund, 3G dle slov zástupců T-Mobile tuto dobu pětkrát zkrátí. Přenesená data budou uživatelům účtována podle jejich standardních tarifů či v rámci všech datových zvýhodnění (Surf+, Surf&Mail+, Internet+, Twist Surf+) a datových tarifů (Internet Standard, Internet Premium, Twist Internet, M2M, M2M Profi). Ovšem jak ukazují zahraniční testy, ne vždy se rychlosti přenosů v mobilních sítích třetí generace přibližují hodnotám deklarovaným operátory. Více viz článek Test: Rychlost 3G mobilního připojení je výrazně pomalejší, než slibují operátoři. Uživatelé T-Mobile si tedy nyní budou moci sami o rychlosti přenosů udělat představu.

Své postřehy k fungování nové sítě mohou účastníci testovacího provozu směřovat na Zákaznické centrum T-Mobile – telefonní číslo 4603 ze sítě T-Mobile. V příštím roce se 3G síť od společnosti T-Mobile rozšíří i do krajských měst v České republice. Konkrétní dostupnost nových služeb bude vždy možné nalézt na mapě pokrytí.

Našli jste v článku chybu?