Hlavní navigace

Technické výpočty i simulace výrazně usnadní přepracovaný Matlab

Sdílet

Pavel Louda 19. 9. 2012

V MatLabu bylo mimo jiné přepracováno grafické rozhraní, jehož novou podobu tvoří toolstrip. Toolstrip, tedy sada záložek s ikonami, usnadňuje navigaci v nástrojích a urychluje i práci v produktu.

Společně s toolstripem byl do rozhraní přidán Quick Acces Toolbar, uživatelsky konfigurovatelný panel nástrojů pro okamžitý přístup k nejčastěji prováděným operacím a políčkem pro přímé vyhledávání v dokumentaci.

Sama dokumentace byla též značně přepracována, nabízí přehlednější filtrování výsledků hledání, zaměřuje se více na obsah než na formu obsahu, a jednotlivé stránky lze zobrazit ve více záložkách.

Nový aplikační systém Apps zase usnadní výměnu a sdílení uživatelských aplikací. Obsahuje mj. grafické nástroje pro zabalení aplikací, jejich dokumentaci a na druhé straně distribučního procesu nabízí jejich snadnou instalaci. Přehled nainstalovaných aplikací lze najít v rámci toolstripu.

Prý revoluční novinky nabízí také Simulink 8, nadstavba Matlabu pro modelování a simulaci dynamických systémů. Hlavní změnu představuje zcela nový editor, který je jednotný na všech podporovaných platformách (Windows, Linux, MAC OS) a přináší nejen zdokonalený grafický vzhled modelů, ale též řadu užitečných funkcí.

Mezi nejdůležitější patří možnost krokování simulací dopředu i zpět v čase, zadávání grafických breakpointů k signálům, zakomentování bloků či inteligentní kreslení cest signálů s průběžným zobrazením změn při přesunu bloků. V neposlední řadě přináší editor mnoho vylepšení pro rychlou a snadnou navigaci v modelech.

V okně editoru lze vytvářet záložky, zoom je ovládán kolečkem myši nebo můžete využít Explorer bar, tedy zobrazení cesty k subsystémům, která funguje velice podobně jako procházení složek v Microsoft Exploreru na platformě Windows 7.

Rozšířena byla také podpora přímého spouštění vytvořených modelů na výukovém hardware, která nyní zahrnuje platformy Arduino, Lego Mindstorms NXT, BeagleBoard a PandaBoard.

Součástí jsou doplňkové knihovny bloků pro připojení periferií, senzorů a akčních prvků těchto platforem. Daná koncepce umožňuje zařadit do výuky nejrůznější úlohy, jejichž výstupem je hardwarová realizace, při zachování maximální jednoduchosti použití, která je pro Simulink charakteristická.

Stateflow, nástroj pro modelování stavových automatů a řídicí logiky, byl plně integrován do nového editoru Simulinku. Umožňuje tak plynulé procházení mezi subsystémy v Simulinku a diagramy Stateflow, podporuje krokování simulací včetně krokování uvnitř diagramu, a je zde i možnost vkládání grafických breakpointů ke stavům a přechodům mezi stavy.

Do stateflow byl také doplněn zcela nový typ tvorby stavového modelu, který využívá tabulkovou formu zápisu. Grafický model pak může být z tabulkového zápisu automaticky vygenerován.

Novinkou je i produkt Production Server umožňující spouštění programů vytvořených v Matlabu jako součást webových, databázových nebo podnikových aplikací.

Našli jste v článku chybu?