Hlavní navigace

Telefónica O2 a T-Mobile budou sdílet svoje 3G sítě, zvýší se tak pokrytí

Sdílet

Martin Noska 8. 2. 2011

Dohoda se týká dosud nepokrytých oblastí a měla by tak přinést vysokorychlostní mobilní data i do dalších měst. Společný postup by měl znamenat urychlení výstavby a zároveň výrazné rozšíření 3G pokrytí obou operátorů. Pilotní fáze komerčního provozu bude zahájena ve 2. čtvrtletí letošního roku. Důvodem spolupráce může být mj. finanční a časová náročnost budování 3G infrastruktury.

"Budoucnost komunikace jednoznačně vidíme v chytrých telefonech vybavených chytrými aplikacemi s připojením na vysokorychlostní mobilní internet. Naše spolupráce přinese trend rychlého mobilního internetu zákazníkům do mnoha měst. Sdílení nám umožní významně investovat do výstavby sítě, díky které budou moci i další zákazníci využívat všechny výhody 3G technologie," říká Luis Malvido, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Telefónica O2 Czech Republic.

"Bez rychlých mobilních dat si nelze představit současnost ani budoucnost. Díky této strategické dohodě budeme moci 3G služby nabídnout mnohem většímu počtu zákazníkům, než jsme původně plánovali," řekl při podpisu Milan Vašina, generální ředitel T-Mobile Czech Republic.

Uzavření smlouvy tak dnes slavnostně zahájilo etapu šestileté spolupráce, z níž mají podle zástupců operátorů profitovat zákazníci. Celkem by měla být společná infrastruktura tvořena necelým tisícem vysílačů; každý operátor se zavázal vybudovat 490 z nich. Kapacita sítě bude plánována s ohledem na zajištění dostatečné kvality služeb a přenosových rychlostí, aby nebyl nijak dotčen standard poskytovaných služeb.

V současné době probíhá komerční test ve dvou městech - Dobříši a Humpolci. V případě pozitivních výsledků bude ve 2. čtvrtletí letošního roku zahájen pilotní komerční provoz. Zatímco O2 bude pokrývat oblasti ve východní polovině republiky, T-Mobile bude mít na starosti výstavbu v západní části Česka. O prvních sdílených lokalitách budou oba operátoři společně včas informovat.

Našli jste v článku chybu?