Hlavní navigace

Trhu s BI kraluje SAP, nejuniverzálnějším dodavatelem je však IBM

Sdílet

Pavel Louda 2. 5. 2010

Celosvětový trh s řešeními BI (business intelligence), Analytics a PM (Performance Management) dosáhl v loňském roce obratu 9,3 miliardy dolarů, což představuje zvýšení o vice než čtyři procenta. Uvádí to studie, kterou uveřejnila společnost Gartner.

Podle jejích analytiků se ukazuje, že tento segment netrpí žádnými zásadnějšími výkyvy zájmu uživatelů a že zaznamenává pravidelný růst již řadu let. Společnosti pokračují v rozšiřování svých projektů BI, protože od nich očekávají zvýšení produktivity jejich byznysu a také úspory. Pět největších dodavatelů představuje 71 % trhu, což ukazuje na konsolidaci segmentu.

Největším prodejcem je SAP, který však jako jediný zaznamenal pokles příjmu. Největší dynamika je naopak vidět u firmy IBM (+14 %) a Microsoft (+8,5 %); v oblasti EMEA pak u QlikTechu (+38 %). Co se týče jednotlivých částí, největším poskytovatelem BI řešení je SAP, systému CPM (corporate performance management) pak Oracle. Oblast PM a analýz je doménou hlavně firmy SAS. Nejuniverzálnějším dodavatelem je však IBM.

Trh s BI, Analytics a PM v oblasti EMEA

Podíl výrobců podle dosaženého obratu, rok 2009

SAP

26,4

 

SAS Institute

16,9

 

Oracle

12,0

 

IBM

11,4

 

Microsoft

7,1

 

QlikTech

2,7

 

ostatní

23,5

 

 

Zdroj: Gartner, duben 2010

Našli jste v článku chybu?