Hlavní navigace

Nová verze Ubuntu se zaměří na cloud computing

24. 2. 2009

Sdílet

Nová serverová verze Ubuntu, přezdívaná také jako "Karmic Koala", má zahrnovat podporu jak pro technologii EC2, již využívají služby Amazon Web Services, tak i pro AMI (Amazon Machine Images) usnadňující spolupráci různých aplikací s podobnou konfigurací využívajících služeb cloud computingu. Samotný Amazon EC2 podporuje systémy Windows Server 2003, OpenSolaris a řadu dalších linuxových distribucí, včetně Red Hat Enterprise a Oracle Enterprise.
Nad rámec podpory amazonového EC2 počítá Ubuntu se začleněním open source nástroje Eucalyptus, jenž firmám umožní vytvářet podmínky pro cloud computing v jejich vlastních datových centrech. Nabídne také lepší řízení datového centra ohledně spotřeby energie, což znamená, že dovolí serveru přejít do režimu spánku v případě, že aktuálně nemá využití, a naopak rychlé obnovení provozu při zvýšení zátěže.
Canonical každý rok uvolňuje dvě nové verze systému Ubuntu, vždy v dubnu a v říjnu. Každá aktualizace pak dostává zvířecí přezdívku. Tak například u verze 8.10 vydané v říjnu 2008 to byl "Intrepid Ibex", což se dá do češtiny přeložit jako "Nebojácný kozorožec". Verze 8.10 byla zaměřená na zjednodušení konfigurace připojení k internetu a zlepšení uživatelského rozhraní, zejména pro netbooky.
Cílem "Jaunty Jackalope", dubnové verze 9.04, je pak zkrátit čas bootování až na 25 vteřin, opět hlavně u netbooků. Karmic Koala si také neklade malé cíle: rychlost bootování má být opět o něco rychlejší než u Jackalope, a cílem je i zatraktivnit bootovací a přihlašovací obrazovku.

Našli jste v článku chybu?