Hlavní navigace

Ubuntu se stal linuxovou distribucí roku 2010

Sdílet

Martin Noska 17. 6. 2010

Linux je coby svobodný operační systém dostupný v mnoha různých variantách, které se liší svým zaměřením. Z toho vyplývá rozličná skladba programového vybavení, již distributoři upravují pro specifické druhy nasazení. Tradiční anketa portálu AbcLinuxu.cz již po jedenácté zjišťovala, kterým distribucím Linuxu dávají uživatelé přednost pro různé druhy použití.

Uživatelské hlasování koresponduje se stále rostoucí popularitou systému Ubuntu pro nasazení na pracovních stanicích a domácích počítačích. Tato distribuce zvítězila v kategorii desktopů již čtvrtý rok za sebou. Oproti loňskému roku zaznamenal na desktopech vzestup Debian Linux, což je shodou okolností distribuce, na které je založeno vítězné Ubuntu.

V kategorii serverů si výsadní postavení již několik let drží zmíněný Debian. Letos však získal výrazné procento hlasů také systém CentOS, který vychází z komerční podnikové varianty Red Hat Enterprise Linux (RHEL). V celosvětovém měřítku patří distribuci RHEL první příčka v oblasti komerčního nasazení, což se projevilo i v anketě, ve které si RHEL upevnil první pozici v kategorii mezi ostatními systémy se zaměřením na podnikovou sféru.

Ročník 2011 se vyznačoval také tím, že poprvé umožňoval hlasování o systémech používaných na mobilních zařízeních, konkrétně v kategoriích smartphone a netbook. Výsledky ukázaly velkou oblíbenost specializovaných distribucí pro minipočítače i mohutný nástup systému Android, linuxového systému z dílny společnosti Google pro chytré mobilní telefony.

Demografická část ankety potvrdila dlouhodobý trend obecného přijetí linuxových systémů. Odráží se to například ve stále rostoucím procentu kladných odpovědích na otázku, jestli je Linux jediný operační systém, který uživatelé používají. Tento ukazatel, společně s dalšími, které jej podporují, je obrazem zdravého rozvoje linuxového ekosystému – Linux je k nalezení nejen na domácích počítačích či ve školách, ale pohání serverové i desktopové aplikace ve firmách i státních organizacích.

Našli jste v článku chybu?