Hlavní navigace

V Olomouci začíná výstavba nového vysokoškolského kampusu a inovačního centra

26. 5. 2010

Sdílet

Jedná se o první fázi výstavby celého areálu mezi třídou Kosmonautů a ulicí Kavaléristů, ve které budou postaveny celkem čtyři budovy. Hlavním investorem projektu je Regionální centrum Olomouc, partnery projektu jsou společnost Tesco SW a Moravská vysoká škola Olomouc.

Náklady na výstavbu a vybavení čtyř budov by se měly pohybovat mezi 500 – 600 mil. Kč. Hrubá stavba by měla být hotova v 1. čtvrtletí roku 2011. Kromě tří nízkopodlažních budov (severní a jižní křídlo, atrium) bude postavena také 18 patrová věž s výškou 74 m. Ta se stane moderní dominantou a novým orientačním prvkem na vznikajícím bulváru kolem tř. Kosmonautů. Severní a jižní křídlo by měly začít sloužit svému účelu ve druhé polovině roku 2011 a věž by měla být dokončena v roce 2013.

Požadavkem investora bylo, aby urbanistické a architektonické pojetí splňovalo nároky na funkčnost, symboliku a impresi ve vztahu ke znalostní ekonomice a regionu. Architekti také museli přihlédnout k místu projektu, které se nachází v bezprostřední blízkosti historického jádra města. Pečlivě proto analyzovali všechny panoramatické pohledy na město tak, aby zejména věž komplexu nenarušila historické panorama.

Do severního křídla komplexu se po dokončení přestěhuje MVŠO a bude zde nejen prostor pro její rozšiřování, ale i pro další partnerskou vzdělávací instituci. Jižní křídlo budovy bude věnováno vývoji a výrobě informačně komunikačních technologií a přesídlí sem společnost Tesco SW. Klíčovými nájemci zde budou i Vědecko-technický park, Centrum pro transfer technologií a Podnikatelský inkubátor, kteří dohromady tvoří tzv. Jádro inovačního centra Olomouc a kteří by měli tvořit důležitou platformu pro rozvoj inovací. Na tyto subjekty budou navazovány postupně vznikající spin off firmy, pro které bude prostor ve věži. Atrium bude sloužit zejména pro společenské účely.

Našli jste v článku chybu?