Hlavní navigace

V Ostravě vznikne nové IT centrum se superpočítačem

Sdílet

Eva Fruhwirtová 8. 3. 2009

IT4Innovations představuje sjednocení vědeckých, výzkumných a vývojových kapacit z oblasti informatiky a výpočetní matematiky s cílem zajistit rozvoj celé řady moderních a progresivních technologií.

„V průmyslu, ale i ve společnosti stále narůstá počet složitě řešených operací. S tím souvisí nutnost vytvořit v České republice moderní počítačové centrum, jehož základem jsou superpočítače a které umožní inovace v moderních technologiích,“ říká Jan Vitula, vrchní ředitel strukturálních fondů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Vybudováním tohoto centra by Česká republika vystoupila z konkurenční nevýhody, kterou doposud k okolním státům má.

Tento projekt po přísném procesu vyhodnocování doporučilo k další přípravě Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako kandidáta na čerpání peněz z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. „Špičkoví odborníci by zde vyvíjeli nové a netradiční výpočetní metody v klíčových oblastech moderní vědy,“ vysvětluje ředitel Jan Vitula.

Hlavním přínosem projektu IT4Innovations má být vytvoření struktury národního a mezinárodního významu zaměřenou na klíčové oblasti vědy a výzkumu. Výsledky a výstupy práce specializovaných odborníků mohou pomoci ve zvládání krizových situací, jako jsou například povodně nebo dopravní nehody. Superpočítač totiž dokáže kritické momenty vymodelovat.

O jaký konkrétní model superpočítače půjde a jaký výkon by měl mít, nebylo zatím zveřejněno. Nejvýkonnější superpočítač v ČR je zatím stále Amálka, která slouží v Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.

Našli jste v článku chybu?