Hlavní navigace

V tuzemsku evidováno už více než milion domén .cz

20. 11. 2012

Sdílet

Měsíční   přírůstek   v .cz přitom dosahuje více než 10 000, což činí tento region jedním z nejdynamičtějších. Uvedli to představitelé firmy CZ.NIC, jež má správu tuzemských domén na starosti.

Podle jejích představitelů má na růst registrací vliv především zavedení registračního systému FRED, který prý přispěl k výraznému zrychlení a zlevnění registračního procesu.

„Význam  internetových domén potvrzuje i  skutečnost, že byl nastartován proces  rozšíření  doménového prostoru o další  koncovky. Vedle domén s koncovkou .cz, .com nebo .eu se tak možná už příští rok setkáme s  doménovými jmény mající za tečkou jméno města nebo organizace,“ uvedl  Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

„Jsem rád, že si .CZ stále v očích držitelů domén drží svou prestiž a má v  České republice pozici zdaleka nejvyužívanější domény jak v podnikovém prostředí, tak i pro osobní webové prezentace.“

Podle posledních souhrnných statistik, které sdružení CZ.NIC zveřejnilo letos v dubnu, dochází k postupnému posilování podílu držitelů domén z řad jednotlivců, kterým patří 58 procent domén .CZ. Nejčastěji pak mají držitelé zaregistrovánu jedinou doménu, nejvyšší počet domén .CZ na jednoho držitele dosáhl v roce 2011 4 054.

Z hlediska regionálního zastoupení pochází nejvíce držitelů ze Středočeského kraje, nejméně držitelů má Karlovarsko.

Z obsahové analýzy domény .CZ provedené na základě průzkumu 1 200 náhodně vybraných webů pak vyplývá, že nejvyšší zastoupení mají firemní stránky (41 procent), následují parkované domény (19 procent), e-shopy a nefunkční stránky (8 procent). Na soukromé stránky pak připadá 7 procent domén.

"Největší podíl ze všech na světě zaregistrovaných domén zaujímá se 103,7 mil. registrací doména .com. To je pro představu přibližně stejně (100,3 mil), jako mají všechny ccTLD dohromady. Národní doménou s nejvyšším počtem registrací je s přibližně 15 mil. .de našeho západního souseda, druhé místo pak zaujímá .tk (Tokelau), která se rozhodla pro trošku jiný obchodní model než většina ccTLD. Doména tohoto ostrova v jižním Pacifiku poskytuje bezplatnou registrací a příjmy získává z dodatečných služeb. Mezi další nejvýznamnější domény (řazeno dle počtu registrací) pak podle zmíněného reportu patří .uk (Spojené království), .nl (Nizozemí), .ru (Rusko), .cn (Čína), .eu (Evropská unie), .br (Brazílie), .au (Austrálie) a ar. patřící Argentině," dodává Jiří Průša z CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?