Hlavní navigace

Virtualizace snadněji? Oracle nabídl bezplatný nástroj

17. 7. 2015

Sdílet

Nástroj VM VirtualBox 5.0 umožňuje vývojářům i uživatelům vytvářet a testovat cloudové i lokální aplikace, aniž by k tomu museli používat komplexní serverové prostředí. K dispozici je pro běžné stolní počítače i notebooky na platformě x86.

Pomocí VM VirtualBox zde lze vytvořit multiplatformní prostředí virtuálních strojů a v něm vyvíjet a testovat software, přičemž podporováno je např. i plnohodnotné šifrování. V praxi to znamená, že vývojáři mohou pomocí virtuálních strojů VM VirtualBox pracovat s cloudovými technologiemi typu Docker a OpenStack přímo ze svých běžných počítačů se systémy Windows, Mac OS, Linux nebo Oracle Solaris.

Na obyčejném notebooku tak lze vyvinout i otestovat vícevrstvou aplikaci. Nástroj umožňuje lokálně vytvářet a aktualizovat virtuální stroje (zahrnující operační systém i aplikace) a pak z nich sestavovat balíčky ve standardních souborových formátech, které lze dále snadno distribuovat a nasazovat pomocí řešení pro virtualizaci serverů, jako je např. Oracle VM Server.

Pomocí VM VirtualBoxu lze spouštět prakticky veškeré operační systémy na platformě x86 a v nich pak aplikace, které by jinak nativně nebyly k dispozici.

Nejnovější verze 5.0 podporuje na hostované (virtuální) i hostitelské (podkladové) straně starší i nejnovější operační systémy včetně  Mac OS X Yosemite, Windows 10, Oracle Solaris, Oracle Linux a další verze Linuxu.

 

Nové funkce nástroje VM VirtualBox 5.0 podle výrobce:

  • Podpora paravirtualizace pro hostované systémy Windows a Linux. Paravirtualizace podstatně zvyšuje výkon hostovaných systémů, protože umožňuje využívat vestavěnou podporu pro virtualizaci v systémech jako Oracle Linux 7, Microsoft Windows 7 a novějších.
  • Lepší využití procesorů. Hostované systémy mají přístup k širší sadě instrukcí procesoru, což aplikacím umožňuje lépe využívat nejnovější hardwarové instrukční sady. Aplikace pak mají vyšší výkon a prostředí jako celek pracuje rychleji.
  • Podpora pro zařízení USB 3.0. Hostované operační systémy přímo rozpoznají zařízení USB 3.0 a budou s nimi pracovat maximální rychlostí. Hostované OS lze nakonfigurovat i pro podporu USB 1.1 a 2.0.
  • Podpora pro obousměrné operace „drag and drop“ i ve Windows. Hostované operační systémy (Windows, Linux i Oracle Solaris) na všech hostitelských platformách nyní podporují obousměrné přenosy drag and drop („přetahování“) mezi hostovanou a hostitelskou vrstvou. Tímto způsobem lze například snadno kopírovat nebo otevírat soubory i adresáře a provádět další operace.
  • Šifrování obrazů disků. Data na obrazech (images) virtuálních disků lze transparentně šifrovat za běhu. Šifrování probíhá pomocí standardního algoritmu AES s šifrovacími klíči délky až 256 bitů. Data mohou být díky této funkci zabezpečena a zašifrována neustále – bez ohledu na to, zda se virtuální stroj právě používá, nebo je neaktivní.
Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?