Hlavní navigace

Vodafone pokrývá 3G internetem již celou Prahu

15. 6. 2010

Sdílet

Hlavní město je tak po Brně a Karlových Varech třetí zcela pokryté rychlými mobilními daty. Do konce září spustí Vodafone signál 3G v dalších sedmi velkých městech a v několika menších obcích. Noví i stávající zákazníci Vodafonu si nyní v Praze, Brně i Karlových Varech mohou rychlý mobilní internet vyzkoušet na měsíc zdarma.

Vodafone plánuje do března 2011 postupně spustit rychlý mobilní internet ve třiceti až čtyřiceti velkých městech v republice. Do konce září chce spustit  Vodafone 3G síť v těchto krajských městech: Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, Zlín, Plzeň, Ústí nad Labem a Liberec a dále v těchto obcích: Šenov, Vratimov, Petřvald, Příbram, Napajedla, Otrokovice, Starý Plzenec, Jablonec nad Nisou, Chlumec, Sokolov a Prostějov.

Vodafone využívá pro provoz 3G sítě nejnovější technologii HSPA (High Speed Packet Access) od společnosti Huawei. Ta umožňuje připojení k mobilnímu internetu rychlostí až 7,2 Mb/s pro download a až 2 Mb/s pro upload.

Díky 3G budou moci zákazníci surfovat na internetu v notebooku nebo v mobilním telefonu údajně až 10x až 15x rychleji než na dosavadní technologii EDGE (jak ovšem ukazují výsledky z praxe, teoretického maxima se dá ve 3G sítích dosáhnout při přenosu dat jen výjimečně, viz článek Rychlost 3G mobilního připojení je výrazně pomalejší, než slibují operátoři). Za zrychlení přitom zákazníci nic nepřiplatí, 3G bude dostupné v rámci stávajících datových tarifů.  

Datový tarif Připojení na stálo, který je vhodný pro surfování a stahování většího množství dat, si nyní mohou zákazníci v Karlových Varech vyzkoušet na jeden měsíc zdarma. Když se ho poté rozhodnou dále využívat, získají USB modem pro připojení k internetu v notebooku za cenu 77 Kč.

Našli jste v článku chybu?