Hlavní navigace

Výdaje na IT služby vloni rostly jen mírně, velice nadprůměrný růst ale hlásí Telefonica O2

Sdílet

Pavel Louda 5. 5. 2011

Největším poskytovatelem IT služeb je s přehledem společnost IBM (7,1 %), následovaná formou Hewlett-Packard (4,5 %). Největší dynamiku však hlásí čtvrtá v pořadí  firma Accenture (+6,1 %).V nadprůměrném růstu také pokračují indičtí poskytovatelé IT služeb, jejichž obrat v roce 2010 stoupl o téměř pětinu, což vedlo k vzestupu jejich podílu o 0,7 procentního bodu (na 5,5 %).

Největší vzestup příjmů je vidět u podpory softwaru (+6,6 %),zatímco k určité stagnaci dochází u podpory hardwaru a řešení pro process management. Z hlediska vertikál je zjevný vliv úspor vládních výdajů, kdy nejnižší dynamiku lze pozorovat u státní správy a u vzdělávacích institucí.

Co se týká českého trhu, výdaje tuzemských organizací dosáhly výše 1,779 miliardy dolarů, což je o 3,1 % více než v předchozím roce. Největším zdejším providerem IT služeb je firma Ericsson; ta však hlásí i největší mezoroční pokles (-3,4 %). Naopak druhá Telefónica O2 měla podle gartneru velice úspěšný rok, neboť její obrat z příslušných služeb se zvýšil o téměř 17 %. Z výsledků první pětky je zjevné, že na vzestupu trhu v loňském roce se hlavně podílela právě ona.

 

Výdaje na IT služby v Česku

Podíl jednotlivých dodavatelů podle dosaženého obratu, rok 2010

Ericsson

15,1 %

Telefónica

10,9 %

IBM

7,2 %

Accenture

7,2 %

HP

6,8 %

ostatní

52,8 %

 

Zdroj: Gartner, květen 2011

Našli jste v článku chybu?