Hlavní navigace

Výrazné zmenšení antén základnových stanic slibuje novinka od Alcatel-Lucent

12. 2. 2011

Sdílet

Řešení lightRadio, které podle výrobce radikálně změní koncept výstavby mobilních sítí, představila společnost Alcatel-Lucent. Podle ní komplikaci pro architekturu současných řešení mobilní infrastruktury představuje změť různých antén obsluhujících systémy 2G, 3G a LTE. Bellovy laboratoře vyvinuly technologii Wideband Active Array Antenna, která je součástí řešení lightRadio. Jedná se o aktivní vícepásmovou anténu, která nahrazuje všechny anténní systémy jedním aktivním prvkem, který podporuje široké spektrum standardů. Díky velmi malému rozměru mohou být tyto antény instalovány na sloupech, stěnách budov a všude tam, kde je k dispozici elektřina a širokopásmové připojení.

„lightRadio je předzvěstí zániku vysílačů v podobě, jak je známe. Nové řešení je odpovědí na řadu problémů, se kterými se operátoři potýkají, zejména vysokých nákladů na energii, narůstající oblíbenosti videa v mobilních telefonech a potřeby propojit nepropojitelné,” tvrdí Ben Verwaayen, CEO společnosti Alcatel-Lucent.

Základnové stanice a věže mobilních operátorů, které dosahují výšky až 40 m, jsou podle studií nejdražším a energeticky vysoce náročným prvkem mobilních sítí, který je navíc velmi nákladný na údržbu. Eliminace těchto vlastností přichází ve formě radikálního zmenšení a zjednodušení, a to díky nové technologii lightRadio, která je zabudována v malé kostce o velikosti dlaně. Tu lze velmi snadno a prakticky kdekoli schovat.

Základní prvky řešení lightRadio budou připraveny pro testovací provoz u zákazníků v druhé polovině roku 2011.

 

Mezi hlavní výhody lightRadio podle výrobce patří:

  • Ochrana životního prostředi: lightRadio snižuje spotřebu energie mobilních sítí až o 50 % ve srovnání se současnými rádiovými zařízeními pro přístup k síti. (Výzkumy Bellových laboratoří odhadují, že současné základnové stanice celosvětově vytváří 18 000 000 tun CO2 ročně). lightRadio představuje alternativu k současné džungli velkých a všudypřítomných věží. Přichází éra malých antén, které mohou být umístěny prakticky kdekoli.

 

  • Výrazné úspory pro operátory: Nové řešení přináší celkové úspory nákladů na vlastnictví mobilních sítí, a to až o 50 %. lightRadio totiž přináší úspory plochy, energie, výdajů na provoz a údržbu. (Bellovy laboratoře odhadují, že mobilní operátoři utratili v roce 2010 za náklady na vlastnictví mobilního připojení 150 miliard eur.)
  • Dopad na trh: Nová generace antén zvyšuje kapacitu v městských a příměstských lokalitách asi o 30 %. Antény podporují všechny technologie (2G, 3G a LTE) a pokrývají více frekvenčních pásem v rámci jedné jednotky.
Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?