Hlavní navigace

Výrobci už nemusejí platit Intelu licenci za Thunderbolt 3

25. 5. 2017

Sdílet

Intel před dvěma lety přešel (co se formy Thunderboltu 3 týče) z Mini DisplayPortu právě na USB-C, a nyní oznámil, že v příštím roce uvolní specifikaci protokolu průmyslovým výrobcům bez nutnosti platit mu licenční poplatky. Kromě toho pracuje na integraci Thunderboltu 3 do svých vlastních procesorů.

Uvolnění licence mimo jiné znamená, že rozhraní budou moci integrovat i konkurenční výrobci čipů, jako je AMD, a výrobci periferií pak budou moci začít vyvíjet své vlastní ovladače kompatibilní s Thunderboltem.

Thunderbolt 3 je jedním z nejuniverzálnějších řešení postavených na USB-C. Umí pracovat při přenosových rychlostech až 40 Gb/s, napájet zařízení a připojit se ke 4K displeji s využitím jediného portu. Ale ačkoliv tento protokol využívá už asi 150 modelů PC včetně řady Apple MacBook Pro, licenční poplatky dosud bránily jeho masivnějšímu rozšíření.

Jason Ziler, šéf vývoje Thunderboltu u Intelu říká, že tento krok povede k širšímu přijetí a nasazení Thunderboltu 3 v počítačích, zatímco zvýšená poptávka po periferiích a příslušenství by měla vést k úsporám z rozsahu produkce. V současné době jsou tyto produkty dražší než jejich protějšky s USB 3.1.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?