Alergická sézona je v plném proudu a doma netrpím – překvapivě – žádnými potížemi. Pravděpodobně za to může čistička vzduchu Philips AC3259/10, kterou už mám téměř dva měsíce zapnutou doma v ložnici v automatickém módu.
Nekýchám, nesvědí mne oči. Dokonce od jejího zapnutí si nepředáváme v rodině žádné lehké nemoci jako je rýma či kašel. Zatímco dřív, kdy někdo přinesl domů rýmu, do týdne jsme kýchali všichni, dnes se nemoci na nikoho nepřenášejí. A dokonce je tu i méně prachu.
Tolik k takovým subjektivním zjištěním po dvouměsíčním soužití.
A objektivní postřehy – čistička je poměrně veliká, ale lehká, hlavním důvodem rozměrů jsou velké filtry, které čistí nasávaný vzduch. Dokáže totiž přefiltrovat 393 m3 vzduchu za jednu hodinu. Je tedy vhodná do místností o do rozlohy 47 m2, i větších, ale čistění nebude tak rychlé a efektivní.
Produkt má tři filtry, z toho ten první je lehce omyvatelný. Druhé dva se již musí pravidelně vyměňovat. Jde o filtry nanoprotec HEPA a nanoprotect filtr s aktivním uhlíkem. Ve spolupráci těchto tří filtrů čistička zachytí 99,97 % částic ze vzduchu, které by tam neměly být a 99,99 % bakterií.
Čistička používá technologii Philips AeraSense, která je podle výrobce srovnatelná se snímači profesionální třídy. AeraSense vzduch průběžně sleduje a při zjištění změny částic automaticky nastavuje odpovídající rychlost ventilátoru. S přesností rozpozná jemné částice menší než PM2,5 (včetně nejobvyklejších vzduchem přenášených alergenů). Následně tyto údaje zpracuje a přizpůsobí nastavení čističky dle aktuálních vzduchových podmínek.
Philips AC3259/10 disponuje třemi automatickými nastaveními čištění: obecný režim, extra citlivý režim proti alergenům a extra výkonný režim proti bakteriím a virům. Mimo tři automatické režimy má čistička také pět režimů manuálních, z nichž můžete vybírat odextra tichého režimu „Spánek“ až po extra výkonný režim „Turbo rychlost“. U nás jede prakticky nonstop režim sleep.
Součástí čističky i kvalitní mobilní aplikace, přes kterou lze přístroj na dálku ovládat – zapnout, vypnout, měnit programy a zejména sledovat stav čistoty ovzduší. A to nejen uvnitř bytu, ale také venkovní údaje. Dozvíte se tak z mobilu, jak je venku a jestli je pro alergiky vhodná vycházka či nikoliv.
Aplikace navíc monitoruje stav filtrů, délku jejich používání a míru znečištění. Na nutnou výměnu filtru vás pak upozorní a případně rovnou nabídne odkaz ke koupi potřebného náhradního prvku.