Hlavní navigace

Vyzkoušeli jsme: Plustek Optic Film 135

3. 9. 2020

Sdílet

Na to vsadila už dávno taiwanská firma Plustek a v roce 1990 uvedla na trh svůj první skener, tehdy ještě černobílých snímků. V současné době se prezentuje řadou Optic Film, z ní nejčastěji používaným přístrojem s typovým označením 135. Napájí ho adaptér na 24 V a jak název napovídá, je určený pro skenování 35 mm filmů.

Filmový pás lze samozřejmě nasnímat i pomocí běžných skenerů, ale za cenu složité manipulace s pásem a následným dalším komplikovaným zpracováním ať už diapozitivů či negativů. To vše při použití speciálního snímače odpadá.

Plustek Optic Film 135 umožňuje snadno skenovat filmový pás, anebo jednotlivé snímky uložené v rámečcích. Tomu slouží dva druhy zásobníku, jeden na čtyři obrázky už v rámečcích, jež se snadno zacvaknou do dráhy, druhý na šest políček pásu, případně jednotlivých nastříhaných políček standardního rozměru. Tady je manipulace s vkládáním neposlušných obrázků už poněkud složitější, ale pokud pás ještě nastříhaný není, znamená vložení šestisnímkového pásu otázku několika vteřin.

Zásobník se vloží do přístroje a ten ho sám posouvá a zaznamenává jednotlivé snímky. Důležitý je software, ten dodává výrobce na CD s přístrojem, případně ho lze stáhnout z webových stránek. Nabízí předvolbu pozitivu či negativu a sám vytvoří výsledný snímek. Negativ převede na pozitiv, mezi volbami je i možnost určit skenování černobílého nebo barevného zdroje. Obrázky se ukládají do zvolené složky a je s nimi možné dále pracovat třeba ve Photoshopu nebo jiném podobném programu.

Posuv a následné zpracování a uložení šesti nebo čtyř snímků trvá dvě minuty při standardní kvalitě 1800 dpi, k dispozici je škála 600, 1200, 1800, 2400 a 3600 dpi, 24 nebo 48 Bitů a formáty JPEG, TIFF, PNG a BMP. Z toho už si vybere každý. Přístroj sám pozná, jestli je políčko obsazené snímkem – pak ho do složky neuloží – nebo ano.

Dobu procesu to však neovlivní, zásobníky se zasouvají a vysouvají konstantní rychlostí, ať se zpracovávají čtyři nebo šest políček, případně jen jedno. Každý uložený snímek dostane označení datem s přesným časem skenování, ale už před spuštěním lze obrázky pro snazší identifikaci pojmenovat vlastním označením.

Práce se skenerem je snadná, nevyžaduje složité učení a výsledek můžeme označit za opravdu velmi dobrý.

Produkt na recenzi zapůjčil e-shop Alza.cz.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality