Hlavní navigace

Vyzkoušeli jsme: Sony Bravia XR X95J

24. 1. 2022

Sdílet

Říká se, že na velikosti nezáleží. Nevím jak jinde, ale u televizorů to rozhodně není pravda. A to z mnoha důvodů.

Zatímco třeba televizi s úhlopříčkou do 58 palců relativně bez problémů obstará průměrně vysoký muž sám – tedy přemístí ji, vybalí a nainstaluje, manipulace se zařízením s úhlopříčkou 65 palců už je pro jednoho člověka poměrně nepřekonatelný problém.

Ale když se podaří, divácký zážitek na 65´´ je zásadně lepší než na 58. A to si můžeme namlouvat, že jedna televize používá lepší zobrazovací technologii než druhá, ale prostě size does matter. 

Nejlepší pak samozřejmě je, když se sejde velikost a technická kvalita, jak se stalo u televizoru Sony Bravia XR X95J s úhlopříčkou 65 palců (k dispozici jsou ještě 75 a 85 palcové). Přístroj nabízí již nezbytné 4K rozlišení na Full Array LED, což je taková levnější varianta OLED technologie s možností lokálního snímání. Nic lepšího asi v kategorii LED před rozšířením Mini LED nenajdete. A pak je tu i paleta nejrůznějších konektorů a způsobů připojení, od optiky přes HDMI až po USB. 

K vylepšení výsledného obrazu dosahuje televize i použitím kognitivního procesoru, který analyzuje obsah a reprodukuje jej stejným způsobem, jakým lidé vidí a slyší ve skutečném světě. Rozezná, na co se člověk v obraze nejčastěji soustředí – jako například na hlavní postavu ve filmu. Pozná také, že v případě tryskového letadla by zvuk měl vycházet shora, a tento zvuk reprodukuje.

Jak by vypadal obraz na bravii bez kognitivního procesoru nedovedu posoudit, ale s ním je opravdu hezký, je radost se na něj dívat i ho poslouchat. 

Má totiž dva výškové reproduktory pro polohování zvuku, dva reproduktory směřující dopředu a integrovaný subwoofer (dohromady 50 W). 

Pomocí zvuku můžete s televizorem i komunikovat, stačí jen spárovat blutooth ovladač s bravií a televizor díky integrovaným chytrým funkcím Google TV vás bude poslouchat (je tu zabudovaný Chromecast). Přístroj také podporuje Apple HomeKit a AirPlay.

Pokud tedy máte na TV připravených zhruba 65 000 korun a chcete něco velkého, co dovede maximálně využít kvalitu obrazu z Netflixu nebo nových herních konzolí, Sony Bravia XR X95J může být volbou.Jak je dnes zvykem, na ovladači jsou dedikovaná tlačítka pro různé VOD služby – tady nechybí YouTube, Netflix, Amazon a Disney+. Zejména pro děti je to vítané usnadnění ovládání oblíbených pohádek. Ocenil jsem poměrně rychlé rekace při přepínání televizních kanálů, i při přechodu mezi jednotlivými aplikacemi. Taková svižnost není úplně běžná mezi chytrými televizory. 

Našli jste v článku chybu?