Hlavní navigace

Vyzkoušeli jsme: superchytrý vysavač Xiaomi Roborock Sweep One S50

Sdílet

-rd 3. 6. 2019

Doma máme k robotickému uklízení vysavač iRobot Roomba 980, tedy donedávna nejvyšší model známé americké firmy, která si na robotických pomocnících postavila byznys plán. Za cca čtyři roky, co tento vysavač máme doma, jsme s ním maximálně spokojeni. Luxuje výrazně lépe než nižší řady, navíc má Wi-Fi a lze ho částečně ovládat přes mobil. K pohybu využívá technologii iAdapt 2.0, která vznikla ve spolupráci s NASA.

Občasné zádrhele, kdy robot zabloudil kdesi v útrobách bytu a nedokázal se vrátit do nabíjecí stanice jsem přeházel v klidu. Pokud uklízel jednu místnost, bylo to bez problémů, jakmile odjel pryč, vždy jsme ho museli manuálně zachránit.

Jaké pak bylo moje překvapení z Xiaomi Roborock Sweep One S50, který se dokáže celým 158metrovým bytem pohybovat ladně a hlavně samostatně, a dokáže se vrátit v devíti případech z deseti i sám do nabíjecí stanice.

Navíc podlaha je precizně čistá. K luxování nepoužívá soustavu chaotických pohybů, kdy různě jezdí po ploše, dokud ji celou neprojede, ale jezdí systematicky z rohu do rohu.

A dokonce, pokud je už vyluxováno, můžete do nádržky nalít vodu, namočit utěrku z mikrovlákna, kterou má Roborock umístěnou zezspodu a nechat ho celý byt ještě vytřít. To je ale spíše takový kosmetická funkce, žádné velké vytírání nečekejte. Zatímco luxování zvládá na 1, vytírání je spíše takový zajímavý doplněk. I proto, že k vytírání lze použít pouze čistou vodu bez saponátu.

Za další špičkovou záležitost považuji u vysavače jeho mobilní aplikaci. Zatím co ta u iRobota prakticky nic kromě naplánování úkolů a přehledu, kde je vyluxováno, nic neumí, ta od Xiaomi umí skoro všechno.

Vidíte v ní, jakou si vytvoří robot mapu místnosti, zaznamená na ni všechny překážky a vidíte, kudy jezdí a systematicky uklízí. K tomu navíc ho můžete ovládat přes mobil a luxovat přesně tam, kde chcete, aby vysával. Můžete ho poslat i do určité místnosti a nechat ho, aby uklidil právě tu. Můžete mu vyznačit na mapě zónu, kterou má uklidit, nebo naopak vytvořit trvalou no-go zónu, které se vysavač bude vyhýbat. U mne doma je to například kolem jídelního stolu, kde jsou podivně tvarované židle, ve kterých se vysavač vždy zasekl.

Zatímco u iRobota musíte no-go zóny vytvářet pomocí HW prvků s bateriemi, tady je snadno namalujete do aplikace. Prostě parádička.

Nemluvě o tom, že v aplikaci můžete nastavit plánovaná pravidelná uklízení nebo vás naopak ona upozorní, že je čas vysypat sběrnou nádobu, vyčistit kartáčky nebo senzory či filtry.

Za mn e veliká paráda za výrazně nižší cenu než dostanete od iRobota.

Robota do testu zapůjčil Lion Mobil, který prodává zboží Xiaomi na www.xm.cz.

 

Našli jste v článku chybu?