Hlavní navigace

Výzkum: ERP systémy – komplexní řešení nebo komplexní problém?

Sdílet

Martin Noska 11. 1. 2010

Výzkumu se zúčastnilo přes 250 společností, z toho víc než polovinu tvořily společnosti z více než 100 zaměstnanci. Průzkum byl orientován převážně na výrobní podniky z oboru strojírenství, elektrotechniky a stavebnictví. Zajímavé byly zejména trendy v oblasti ERP (Enterprise Resource Planning System) systémů, které se používají v podnicích již od osmdesátých let. ERP je synonymem pro skupinu komplexních informačních systémů určených pro řízení podniku a vyniká vlastnostmi řízení, automatizací a integrací základních podnikových procesů. Navíc sdílí společná data, zpracovává je v rámci celého podniku a vytváří a zpřístupňuje informace o reálném čase.

I když ERP je asi nejvíc skloňovanou softwarovou aplikací ve velkých a středně velkých společnostech, z výzkumu vyplynulo, že i jedna pětina malých firem do 49 zaměstnanců začíná zvažovat užitečnost ekonomického podnikového řízení s pomoci ERP nebo ho už implementovaly.

Za největší lákadla pro nasazení systému byl označen téměř polovinou respondentů příslib jednotného pracovního prostředí v celém systému a jednodušší výstupy pro analýzu výstupů. Rovněž přitažlivá byla i časová úspora, která tím výrazně šetří administrativní úkoly a tím i celkové náklady.

Přes řadu výhod, které může ERP systém celopodnikové efektivitě poskytnout, jednu třetinu firem odrazuje finanční nedostupnost a pro pětinu firem, je to hlavně čas, který musí investovat do výběru a zprovoznění tohoto komplexního nástroje. Český trh ERP systémů je v současné době zahlcen různými dodavateli a poskytovali ERP systémů. Z výzkumu však vyplývá, že na první příčky patří SAP (28,5%), Helios (17,3 %), Oracle (14,1 %) a Microsoft Dynamics AX a NAV (13 %). Přičemž jedna pětina tázaných projevila zájem dovědět se více informací o produktové řadě Microsoft Dynamics NAV a AX, která se na českém trhu dostává významně do popředí. Na druhém a třetím místě v tomto řebříčku skončil SAP se 7,7 % a třetí Oracle s 6 %.

Z odpovědí tázaných podniků lze odvodit, že ERP systémy jsou komplexním prostředkem řízení, který usiluje o pokrytí a přiblížení se všem potřebám standardního českého podniku.  Úkolem IT firem, které tyto systémy nasazují, je proto zvýšit informovanost cílené veřejnosti a prostřednictvím seminářů a zákaznických referencí prosazovat  nezpochybnitelné  přednosti tohoto multifunkčního nástroje.

Našli jste v článku chybu?