Hlavní navigace

Zájem o elektronickou zdravotnickou dokumentaci rekordně vzrostl

11. 4. 2022

Sdílet

Více než tři miliony transakcí při výměně zdravotnických informací a přes 120 tisíc vyhledaných zdravotnických dokumentací pacientů z jiného zdravotnického zařízení zaznamenala v uplynulém roce nejrozsáhlejší tuzemská výměnná síť pacientských informací eMeDocS (exchange Medical Documents System). 

Tento systém, provozovaný a garantovaný Krajem Vysočina, tak dosáhl stoprocentního meziročního nárůstu a stal se dalším z příkladů, jak může elektronizace zdravotnictví významně přispět k záchraně životů a efektivitě léčby. Technickou stránku projektu zajišťuje společnost ICZ. 

Projekt eMeDocS (exchange Medical Documents System) buduje, rozšiřuje a udržuje komunikační infrastrukturu pro bezpečnou a důvěryhodnou výměnu zdravotnické dokumentace mezi zdravotnickými zařízeními v rámci zdravotnického systému České republiky. 

Ošetřující lékař v nemocnici nebo lékař zdravotnické záchranné služby v sanitce díky němu vidí na jeden klik všechny dostupné zdravotnické informace daného pacienta ze všech zapojených nemocnic. 

„Lékaři tak mohou díky snadnému přístupu ke zdravotnické dokumentaci mnohem efektivněji volit léčebný proces či zkrátit kritický čas potřebný pro záchranu pacientů,“ říká zástupce Nemocnice Jihlava a náměstek pro informatiku a kybernetickou bezpečnost David Zažímal a doplňuje: „Zejména novinka v podobě přístupu ke všem požadovaným datům na pouhé jedno kliknutí mnohonásobně navýšila využívání tohoto systému, který stáhne externí dokumentaci ze všech zapojených zdravotnických zařízení a sestaví ji během jedné až dvou sekund.“

Vytvořené prostředí umožňuje propojení naprosto rozdílných informačních systémů. Řešení je nezávislé na koncovém uživateli a soustředí se zejména na způsob předání informace pomocí národních či mezinárodních datových standardů. 

 „Systém navíc přináší i výhody pro samotné pacienty. Projekt je propojen s Portálem občana a umožňuje občanovi si jeho prostřednictvím stáhnout třeba hospitalizační zprávu z nemocnice,“ dodává Michal Schmidt, produktový manažer společnosti ICZ, která zajišťuje technickou stránku projektu.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Našli jste v článku chybu?