Hlavní navigace

Zájem o úložiště raketově roste, nejvíce o systémy NAS

Sdílet

Pavel Louda 19. 9. 2011

Ten dosáhl celkové výše 5,1 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o téměř 12 % (v absolutních číslech o zhruba půl miliardy dolarů). Nadprůměrný vzestup je vidět především u asijského regionu a Jižní Ameriky, pozadu ale nezůstává ani Evropa. Naopak téměř beze změny byly prodeje storage systémů v Japonsku.

Největšímu zájmu se těšily zejména systémy NAS  (network-attached storage) nabízející zejména souborový přístup k datům (tady byl růst více než čtvrtinový), naopak blokově orientovaný přístup, jež reprezentují především sítě SAN (storage area network), zaznamenaly vzestup výrazně nižší (okolo necelých osmi procent).

Tyto výsledky podle analytiků reflektují to, že zákazníci v mnohem vyšší míře využívají externí úložiště pro podporu virtualizovaných serverů i desktopů, pro přechod zálohovacích a obnovovacích systémů směrem od pásek k pevným diskům či pro implementaci nových aplikací využívajících nestrukturovaná data (v tomto případě jde o souborově orientovaná úložiště).

Stejně jako v minulých letech trhu vévodí společnost EMC s podílem zhruba 31,5 %, což je více než dvojnásobek oproti druhému výrobci v pořadí, tedy společnosti IBM. Největší dynamiku však hlásí firma NetApp, a to meziročně o necelých 30 %. Na opačném pólu stojí Hewlett-Packard, jehož prodeje se meziročně zvedly o podprůměrných devět procent.

 

Prodeje externích diskových úložných systémů

Podíl dodavatelů podle dosaženého obratu, 2. čtvrtletí 2011

EMC

31,5 %

IBM

15,0 %

NetApp

13,0 %

HP

9,6 %

Hitachi/HDS

9,1 %

ostatní

21,8 %

Zdroj: Gartner, září 2011

Našli jste v článku chybu?