Hlavní navigace

Zaměstnanecké benefity v ČR díky recesi mizí i ve sféře ICT

Sdílet

Martin Noska 1. 4. 2010

Nejrozšířenějším benefitem, který zaměstnavatelé v oboru ICT nejčastěji nabízí svým zaměstnancům, zůstávají dle zástupců agentury Robert Half i nadále stravenky. Na dalších místech se objevuji výhody pro tento obor zvláště typické – notebook a pružná pracovní doba. V posledním průzkumu Salary & Benefits Guide uvedlo více než 40 % všech IT profesionálů možnost pracovat částečně i z domova. Home office tak zaznamenal největší meziroční nárůst v žebříčku nejčastějších benefitů.

Také u nejžádanějších benefitů došlo oproti minulému roku ke změnám. Vzrostla obliba pěti nebo i šesti týdnů dovolené a pružné pracovní doby. Oproti tomu byl zaznamenán menší zájem o odborné vzdělávání a certifikace placené zaměstnavatelem. „Jazykové kurzy se dokonce v první desítce nejoblíbenějších benefitů na straně zaměstnanců vůbec neobjevují. Oproti tomu stabilní zůstává již několik let nejžádanější benefit napříč všemi IT obory, služební automobil,“ doplňuje Jan Bílek, manažer divize Robert Half Technology. Tradičně nejrozšířenější výhody jako stravenky, notebook nebo mobilní telefon nejsou pro IT odborníky nijak motivující. V desítce nejžádanějších zaměstnaneckých výhod skončily až na zadních místech, notebook dokonce do top 10 ani nepronikl. „Znamená to, že tyto benefity IT specialisté nepovažují za výhody, ale za samozřejmost nebo nutný prostředek pro svou práci,“ vysvětluje Bílek.

Nejžádanější benefity zůstaly na úrovni jednotlivých IT specializací stejné. Programátoři preferují pružnou pracovní dobu, správci sítí, konzultanti a analytici potom 5 týdnů dovolené. Manažeři, telekomunikační specialisté a obchodníci si nejvíce cení služebních automobilů využitelných i k soukromým účelům.

Snižování nákladů v roce 2009 se nevyhnulo ani zaměstnaneckým benefitům. „Z našeho průzkumu vyplývá, že o některou ze zaměstnaneckých výhod přišlo více než 31 % zaměstnanců působících v oblasti informačních technologií,“ uvádí Bílek. Nejčastěji byly odebrány stravenky, jazykové kurzy, příspěvky na sport a na penzijní připojištění. Pouze tři z deseti nejčastěji odebraných benefitů se umístily mezi deseti nejžádanějšími. Jedná se o stravenky, certifikace hrazené zaměstnavatelem a 13. plat. Z toho lze usuzovat, že zaměstnavatelé rušili především ty benefity, o které nebyl příliš velký zájem.

O posunech v oblasti mezd pak najdete více informací v článku Platy v ICT: Pokles či stagnace, změna směru v nedohlednu.

Našli jste v článku chybu?