Hlavní navigace

Zemřel první člověk, který napsal román na počítači

11. 9. 2017

Sdílet

Pournelle, narozený roku 1933 ve Shreveportu v Louisianě, sloužil jako voják v korejské válce, načež vystudoval univerzitu ve Washingtonu, kde nakonec získal doktorát z politologie. V průběhu let se Pournelle stal proslulým spisovatelem žánru sci-fi, novinářem a propagátorem technologií.

Asi nejvíce se proslavil tím, že se stal prvním významnějším spisovatelem, který napsal později publikovaný román výhradně na počítači.

V loňském rozhovoru pro portál The Verge Pournelle řekl, že jej ke koupi počítače přesvědčil roku 1977 jeden kamarád, který mu ukázal Electric Pencil, první textový editor pro domácí počítače.

Tento software nám dnes může připadat primitivní – měl pouze 14 řádků po 64 znacích na monochromatickém monitoru velikosti malé černobílé televize – ale Pournelle ho musel mít. Počítač zdaleka nebyl levný – stál 12 tisíc dolarů – ale vydělal na sebe za méně než rok, díky zvýšeným prodejům i ušetřenému času. Totiž elektronická oprava překlepů se nám dnes nejspíše zdá být samozřejmostí, ale v éře psacích strojů byla jedna chybička na stránce velkým problémem.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?