Hlavní navigace

Zjednodušená databázová appliance Oraclu nabízí funkce Exadaty za nižší cenu

Sdílet

Pavel Louda 4. 10. 2011

Uživatelům nabízí výpočetní výkon, databázi, síťové propojení a úložiště v rámci jediného produktu. Podle šéfa Oraclu Marka Hurda jde o odlehčené řešení systému Exadata, který slouží pro zpracování dat velkých organizací a jenž je pro segment SMB cenově nedostupný.

Novinka je vhodná pro firmy, které provozují databázové servery na různých, často starých  platformách – je tedy vhodným řešením například pro konsolidaci menších databází od různých dodavatelů.

Hardwarová část je prodávána separátně za cenu okolo 50 tisíc dolarů a zahrnuje dva servery Sun Fire o velikosti 4U, z nichž každý je osazen 96 GB hlavní paměti a 12 procesorovými jádry (dva šestijádrové procesory Intel Xeon X5675). Oba servery jsou propojeny interním gigabitethernetovým spojem, přičemž zařízení pak nabízí 12 TB hrubé úložné kapacity pevných disků a čtyři SSD o celkové kapacitě 292 GB. Podle Andyho Mendelsohna, viceprezidenta serverové divize Oraclu, se jedná o plně redundantní systém s propracovanou ochranou proti poruchám.

Na hardwaru pak běží stejná programová sada, jako je tomu u řešení Exadata – tedy databáze 11g, clustering software RAC (Real Application Clusters) a Oracle Linux (Exadata Storage Server ale zahrnut není).

Součástí produktu je i Appliance Manager, který provádí automatický monitoring zařízení a v případě potíží je schopen sám o hardwarových problémech informovat podporu Oraclu. „Naši technici mohou poruchu odstranit, a klient se o ní ani nemusí dozvědět,“ dodává Mendelsohn.

Zprovoznění appliance trvá podle výrobce pouze několik hodin. Cenové schéma je založeno na modelu "pay as you grow" – lze tedy začít například licencí pro dvě jádra a pkračovat až do využití maximálně 24 jader. Využít lze přitom také databázové licence Oraclu, které organizace už vlastní.

Našli jste v článku chybu?