Hlavní navigace

10 tajných tipů pro práci se styly v programu MS Word - 7. díl

17. 11. 2012

Sdílet

 Autor: (c) spiral media - Fotolia.com
Okuste problematiku tvorby a práce se styly pro obrázky, resp. poznejte problémy, které vyvstávají při pokusech vytvořit vlastní obrázkový styl.

Textový editor MS Word nabízí mimo řady jiných skvělých funkcí i propracované nástroje pro práci se styly. I když řada uživatelů tvrdí, že se při běžné práci s textovým editorem bez nich obejde, zkusíme vás přesvědčit o opaku. Pokusíme se vám ukázat, jak s pomocí stylů ještě více zefektivnit práci s textovým editorem a prozradíme vám 10 tajných triků, které prostě a jednoduše musíte znát.

 

1. díl - Úvod a možnosti používání stylů

2. díl - Vytváření stylů

3. díl - Převod oblíbeného formátování na styl a používání stylů z programu MS Word 2003

4. díl - Odstranění formátování z dokumentu

5. díl - Kopírování stylů z jiných dokumentů

6. díl - Tvorba stylu pro odrážkový seznam

 

7. Náhradní řešení pro obrázkové styly

Microsoft Word 2010 nemá žádné prostředky k tomu, jak vytvořit styl pro obrázek, jenž můžete použít pro rychlé naformátování obrázků v dalších dokumentech. Na druhou stranu je zde náhradní řeše využívající funkci Rychlé části. Vložte pomocí příkazu Vložení > Obrázek a následným výběrem konkrétního obrázku do dokumentu vámi požadovaný obrázek. Následně klepněte na obrázek, klepněte do panelu nabídek na položku Nástroje obrázků a vyberte příkaz Formát. V tuto chvíli si můžete nastavit způsob zalamování textu okolo obrázku, což konkrétně znamená, zda se má text objevovat nad obrázkem, upravit ohraničení obrázku apod.

Po úpravě formátování podle svých představ klepněte na obrázek, čímž jej vyberete, a následně klepněte na položku Vložení > Rychlé části > Uložit výběr do galerie rychlých částí. Nyní zadejte název obrázku a pak si vyberte možnost uložení do galerie rychlých částí. Uložte jej do souboru Building Blocks.dotx a stiskněte tlačítko OK.

Vzhledem k tomu, nová verze programu Word 2010 nedokáže pracovat s vlastními obrázkovými styly, je třeba vymyslet náhradní řešení. V tomto případě je třeba uložit naformátovaný obrázek jako tzv. rychlou část

Příště můžete tento naformátovaný obrázek vložit do souboru klepnutím na položku Vložení > Rychlé části a klepnutím na obrázek.  Poté změňte obrázek na ten, který právě chcete do dokumentu vložit. To provedete tak, že klepnete na obrázek pravým tlačítkem myši, vyberete možnost Změnit obrázek a vyberete nový obrázek.

Ve vymezené oblasti se nyní objeví nový obrázek, což ušetří práci s opětným nastavováním ohraničení (a práci pro nastavení dalšího formátování) vždy, když budete do dokumentu přidávat libovolný obrázek.

soutez_casestudy

 

V následujícím díle seriálu si ukážeme tvorbu obsahu využívající styly typu Nadpis. Poznáte v něm, že pokud použijete tyto styly, je vytvoření obsahu i u rozsáhlejšího dokumentu naprosto primitivní.

Byl pro vás článek přínosný?