Hlavní navigace

100Gb Ethernet pomalu přichází na scénu, výrobci ohlašují svoje plány

6. 11. 2010

Sdílet

Společnost Broadcom informovala, že začala rozesílat vzorky svého nového čipu, který podporuje 100Gb Ethernet. Tato rychlost se podle analytiků postupně stane v oblasti high-endu novým standardem.

Čip s označením BCM88600 od Broadcomu obsahuje jednotku pro zpracování paketů, správu provozu a další funkce v jednom pouzdře. Využití by měl nalézt v komunikačních kartách používaných v datových centrech zpracovávající vysoké objemy dat nebo ve switchích poskytovatelů připojení, kteří chtějí nabídnout jak rychlost 10 Gb/s, tak i 100 Gb/s.

BCM88600 je třetí generací čipu pro komunikační karty od společnosti Dune Networks, kterou Broadcom koupil v loňském roce. Eyal Dagan, generální manažer Broadcomu a bývalý CEO Dune Networks, říká, že pomocí těchto čipů lze sestavit síťovou infrastrukturu od malých jednotek, zahrnující dvě až tři komunikační karty až po clustery s tisíci porty 100Gb Ethernetu, čímž se lze dostat na kapacitu až 100 Tb, což ukazuje na vysoké možnosti škálování.

Ohlášení Broadcomu přichází poté, co takové společnosti jako Cisco Systems, Juniper Networks, Brocade Communications a další dodavatelé již oznámily, že chystají rozšíření svojí nabídky o karty a switche s rychlostí 100 Gb, případně už tento krok učinily. Údaje jako první v březnu tohoto roku představila karty s touto rychlostí společnost Alcatel Lucent. Jag Bolaria, analytik společnosti Linley Group, říká, že rostoucí datový provoz způsobený přenosem videa a provozováním náročných aplikací přináší nutnost zavedení nových standardů jako je právě 100 Gb Ethernet a síťoví architekti by se měli ve svých návrzích zaměřovat právě na budoucí škálovatelnost a rozšiřitelnost. Současně ale Bolario dodává, že zatím nelze očekávat, že by se rozhraní s touto rychlostí široce rozšířila již v příštím roce, je s nimi nicméně potřeba v budoucích plánech počítat.

Velcí hráči na trhu, jako zmíněné Cisco nebo Juniper, si pravděpodobně navrhnou vlastní čipy s podporou rychlosti 100 Gb/s vzhledem k objemu produktů, které prodávají. Ale menší dodavatelé, jako například Huawei, ZTE nebo 3Com (vlastněný v současnosti firmou HP), mohou díky nabídce Broadcomu stavět konkurenceschopné switche a karty s touto rychlostí, což podle Bolarii bude mít příznivý vliv na ceny, neboť čím více hráčů působí na trhu, tím nižší ceny. Broadcom je podle Bolarii díky konsolidaci, která v oblasti výrobců síťových čipů proběhla, zatím jediným výrobcem, který je schopný nabídnout takovéto škálovatelné řešení menším dodavatelům.

Broadcom očekává, že první switche s čipy BCM88600 by se měly objevit na trhu v první polovině příštího roku, ceny těchto čipů zatím nebyly zveřejněny.