Hlavní navigace

20 tipů a triků pro Windows 8, bez nichž se neobejdete – 3. díl

26. 12. 2012

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
V tomto díle si ukážeme, jak ve Windows 8 ukončit spuštěnou aplikaci a představíme si skvěle propracovaný nástroj pro vyhledávání.

V novém operačním systému Windows 8 se nachází spousta zajímavých funkcí a vlastností. Bohužel ne všechny jsou tak intuitivní, že je hned jasné, jak se mají používat. V tomto seriálu jsme pro vás připravili 20 nejlepších tipů a triků, které sami při práci ve Windows 8 používáme a které se nám tedy maximálně osvědčily.

 

1. díl – Úvod a nejpoužívanější klávesové zkratky ve Windows 8

2. díl – Těsné zobrazení pro více aplikací, třídění aplikací

 

Ukončení aplikace

Ukončení aplikace – to zní velmi prostě, ale jak brzy zjistíte, tlačítka pro ukončení aplikace se ve Windows 8 hledají velmi obtížně. Jde o to, že Microsoft nyní uživatelům doporučuje, aby aplikace běžely na pozadí s minimálními nároky na systémové prostředky, protože takto budou v případě potřeby dostupné kdykoliv.

Pokud se však s těmito doporučeními nesouhlasíte a chcete aplikace ukončovat, pak stačí, když běžící aplikaci myší či prstem odtáhnete z horního okraje obrazovky směrem dolů. Při tažení se aplikace minimalizuje do podoby náhledu, a jakmile dosáhnete spodního okraje obrazovky, zmizí z dohledu. Další možností ukončení aplikace zůstává použití klávesové zkratky Alt+F4 či programu Správce úloh.

Používání centralizovaného a kontextového vyhledávání

Vyhledávání je ve Windows 8 soustředěno na jedno místo. Jinými slovy můžete vyhledávat cokoliv prakticky v libovolné aplikaci

Funkce pro vyhledávání umístěná v panelu Charm je velmi schopná, protože vám umožňuje prohledávat nejen adresáře na počítači s operačním systémem Windows 8, ale i v dalších úložištích, jež mají něco společného s firmou Microsoft. Postačí, když zadáte data, která budete chtít najít a samotné vyhledávání necháte na operačním systému Windows 8. Pod pojmem data se v tomto případě rozumí všechny vámi nainstalované aplikace, nastavení systému, vaše soubory, e-maily či dokonce služby poskytované Microsoftem zvenčí, jako je kupříkladu Windows Store či Bing Maps. Skutečně stačí zadat klíčové slovo a stisknout klávesu Enter. Funkce vyhledávání vrátí výsledky, které budou naprosto dokonale zasazeny do kontextu s ohledem na tu oblast, kterou jste požadovali prohledat.

A víte, co ještě je naprosto skvělé? Že pro vyhledávání v podstatě vůbec ani nemusíte používat panel Charm. Klepněte na obrazovku Start, začněte psát výraz, který chcete vyhledat a záhy zjistíte, jak rychle bude váš výraz umístěn do textového pole určeného pro dotazy pro vyhledávání. Zkuste to, skutečně to funguje!

soutez_casestudy

 

Následující díl se bude zabývat problematikou nastavení soukromí, protože určitě ne každý stojí o to, aby byly jeho osobní údaje na internetu komukoliv k dispozici, a také konfigurací filtru SmartScreen, který uživatele varuje před spuštěním potenciálně nebezpečné aplikace.

Byl pro vás článek přínosný?