Hlavní navigace

256GB SSD disk od Samsungu bude již letos!

Samsung Electronic se chystá ještě v průběhu tohoto roku nabídnout vysokorychlostní SSD disk založený na technologii flash o kapacitě 256 GB.
Petr Hyťha 31. 5. 2008

Sdílet


Samsung Electronic se chystá ještě v průběhu tohoto roku nabídnout vysokorychlostní SSD disk založený na technologii flash o kapacitě 256 GB.

Nový produkt představila společnost Samsung na prezentaci v Taipei. Výrobek má stejné rozměry, jako 2,5 palcový pevný disk, jehož má být náhradou.

SSD (solid state disk) jsou nově vzniklým typem záznamového média používající flash paměť místo magnetického povrchu.

Díky paměťovým čipům jsou SSD disky robustnější a obvykle mají vyšší výkon oproti pevným diskům, jejich nevýhodou je vyšší cena. Díky výrobním nákladům jsou zatím SSD určeny jen zákazníkům se speciálními požadavky, s poklesem ceny se však očekává jejich masové rozšíření. Společnost Samsung doufá v rychlý pokles cen flash pamětí v naději, že tím získá další segment na trhu.

Dle výrobce dosahuje 256GB prototyp rychlost 200 MB/s pro čtení a 160 MB/s pro sekvenční zápis.

Vzorky pro zákazníky budou k dispozici již od září, sériová výroba se plánuje na konec roku. Koncem roku by měla být vypuštěna též 1,8 palcová verze disku.

Samsung není první, kdo nabídne SSD s kapacitou 256 GB. Minulý měsíc začala společnost Super talent prodávat SSD o stejné kapacitě - konkurenční výrobek je však o 12,5 milimetru silnější a kvůli SATA I interface dosahuje rychlost jen 65 MB/s při čtení a 50 MB/s při zápisu.
Nenechte si ujít:
SSD disky pod lupou: Vyplatí se jejich pořízení?

Jednopalcový SSD disk je na světě

Výrobci pevných disků ohlašují další zvyšování kapacit

Nobelova cena za malé pevné disky

Imation uvádí SSD disky pro firmy i běžné uživatele

Zdroj: Networkworld.com