Hlavní navigace

3 důvody, proč jsou Open-PC dobrý nápad

6. 3. 2011

Sdílet

Ačkoliv se nyní veškeré dění točí hlavně kolem tabletů ani příznivci svobodného softwaru nezahálejí. Výsledkem jejich snažení jsou zcela svobodná zařízení Open-PC.

Důvodů, proč používat open source software i pro firemní účely je hned několik. Tak především jde o produkt distribuovaný zcela zdarma. Uživatel si jej může snadno přizpůsobit svým potřebám, přičemž je zaručena kompatibilita s ostatními aplikacemi. Tím hlavním důvodem pak pro někoho může být skutečnost, že není nijak závislý na dobré vůli výrobce. Více o výhodách používání open source softwaru se můžete dočíst v článku 10 důvodů, proč je open source dobrou volbou.

Když už se však někdo k používání volně šiřitelného softwaru skutečně odhodlá, často jej nakonec odradí právě obavy z nedostatečné kompatibility nebo špatné uživatelské podpory, a tak zůstane u osvědčeného modelu. Jediným řešením této situace dlouho bylo pořízení počítače založeného na některém z linuxových systémů, nejčastěji Ubuntu. Ani tato možnost ale není zcela bezproblémová.

Řešením by proto mohl být poměrně mladý projekt zcela otevřených počítačů, pro které se oficiálně používá označení Open-PC. Slogan „PC pro každodenní využití postavené od linuxové komunity pro linuxovou komunitu“ snad mluví za vše. V současné jsou Open-PC k dispozici dostupné ve třech variantách - dvou pro evropský trh a jedné pro USA. Jejich pořizovací ceny jsou sice stanoveny poměrně vysoko, zde je přesto několik důvodů, proč byste o jejich koupi měli alespoň popřemýšlet.

Nejste nijak omezováni
Zatímco při používání proprietárního softwaru jste omezováni licencí EULA, která vám jakožto koncovému uživateli říká, co smíte a nesmíte s daným produktem dělat, u Open-PC vám nic takového nehrozí. Tato zařízení totiž používají pouze svobodný software a to včetně ovladačů. Veškerý software používaný v počítačích je pečlivě vybírán a schvalován linuxovou komunitou.

Evropské Open-PC používají linuxovou distribuci openSUSE, americké pak Ubuntu. Ze všeho nejdůležitějším znakem tohoto řešení je samozřejmě možnost měnit a upravovat software tak, aby vyhovoval potřebám vaší firmy. Stejně jako u všech linuxových distribucí také potěší fakt, že jde o jedny z nejbezpečnějších operačních systémů.

Jednoduše to funguje
Jak již bylo řečeno, evropští uživatelé mají na výběr ze dvou variant. Open-PC 1, které se na internetu prodává za 387 eur, používá procesor Intel Atom s frekvencí 1,66 GHz, 4GB DDR2 SDRAM a integrovanou grafiku Intel GMA 3150. O něco levněji vyjde pořízení Open-PC Micro. To stojí 349,90 eur a sestava obsahuje dva 1.67GHz procesory, 2 GB DDR2 paměti a 320GB pevný disk. Velkou výhodou obou Open-PC má být jejich energetická úspornost. Hardwarové vybavení je totiž opět vybíráno linuxovou komunitou a výsledkem by proto měla být co nejefektivnější sestava.

Podpora je samozřejmostí
V případě, že narazíte na jakoukoliv překážku, vždy si můžete nechat poradit od zkušených odborníků. V konečné ceně je totiž zahrnuta i uživatelská podpora, ať už prostřednictvím telefonu, tak i elektronické pošty. Vzhledem k velikosti linuxové komunity se vaše problémy určitě podaří vždy vyřešit.