Hlavní navigace

3D komplet Samsung

1. 4. 2010

Sdílet

www.samsung.cz, 84 990 Kč (Samsung UE55C7000 + SSG-P2100T 3D Kit), 8949 Kč (BD-C6900) Během přípravy článku o 3D technologiích na straně 6 jsme měli příležitost otestovat set zahrnuj

www.samsung.cz, 84 990 Kč (Samsung UE55C7000 + SSG-P2100T 3D Kit), 8949 Kč (BD-C6900)

Během přípravy článku o 3D technologiích na straně 6 jsme měli příležitost otestovat set zahrnující 3D televizor Samsung UE55C7000 s LED podsvícením, Blu-ray přehrávač Samsung BD-C6900 a v neposlední řadě také aktivní závěrkové brýle SSG2100. Samsung nabízí na našem trhu model C7000 ve třech provedeních s úhlopříčkami o velikosti 102 cm (40 palců), 117 cm (46 palců) a 138 cm (55 palců). Všechny tři produkty jsou v Česku již dostupné, a to v cenovém rozpětí od 44 990 Kč do 84 990 Kč.
Hned úvodem musíme uznat, že design a zpracování televizoru se Samsungu tentokrát opravdu povedlo. Kombinace stříbřitě metalického čtyřnohého podstavce a minimalistického designu samotného rámu se podle našeho názoru hodí téměř do každé místnosti. Asi největší novinky oproti starším modelům stejné třídy (kromě samotného 3D) představuje u řady C7000 podpora videohovorů přes Skype a podpora 200Hz režimu obrazu.
Samsung se u modelů pro tuto sezónu opravdu činil a televizor dostal do vínku široké možnosti nastavení obrazu – uživatel může kromě úrovně gamma detailně nastavovat i podání barev, jejich sytost, jas i kontrast. Vlastník televizoru řady C7000 si může pohrát i s prokreslením světlých a temných scén. O správné zobrazení se tentokrát stará také nová technologie Samsung 3D HyperReal Engine. Ta je zcela jistě jedním z největších lákadel Samsungu C7000, kdy Samsung nabízí možnost převodu dvojrozměrného obrazu na trojrozměrný. Přestože tato technologie z pochopitelných důvodů nedosahuje kvality nativního 3D obrazu, musíme uznat, že se jedná o zajímavou, a za současného stavu minimální dostupnosti nativního 3D obsahu i nutnou funkci. Samsung díky ní získává skutečnou konkurenční výhodu, protože je jedinou značkou, která v současnosti něco podobného prodává. Při téměř nulové nabídce 3D titulů na trhu si totiž zákazník, který si chce užívat prostorového obrazu – poté co se mu okoukají dva, tři filmy – uvědomí, že možná utratil za něco, co ani nepotřebuje. Konverze 2D do 3D, jak ji nabízí Samsung, tak představuje i jistou ochranu investice. Televizor pro případ různých zdrojů obrazu rovněž umožňuje nastavovat hloubku prostorového obrazu a poradí si i s různými druhy stereoskopických obrazů. Samozřejmě si Samsung neschoval všechny technologie pro 3D a obraz si vede dobře i při sledování běžného 2D vysílání. Elektronika televizoru si dobře poradí s potlačením artefaktů i vylepšením obrazu. Rychlé scény jsou dostatečně plynulé, nicméně zde můžete zvážit, zda 200Hz frekvenci, která může být v některých případech rušivá, nevypnout. C7000 si vede dobře i při podání šedé škály a vážnější výtky nelze mít ani k zobrazení tělové barvy. Snad pouze tovární nastavení je pro nás příliš jásavé a je tak nutné se pro dosažení přirozených barev pomořit hlouběji do menu.
Velmi užitečnou technologii představuje také možnost připojení k internetu pomocí služby Internet@TV. Podobné služby nabízí i konkurence, avšak je vidět, že Samsung vyslyšel volání uživatelů a správu knihovny včetně organizování, přidávání a odstraňování jejího obsahu co nejvíce zjednodušil. Jak jsme zmínili na začátku, model C7000 umožňuje i videohovory přes internet pomocí známé služby Skype – k tomu je ovšem potřeba dokoupit kameru Freetalk TV Camera for Samsung, kterou ovšem nekoupíte u Samsungu, ale v obchodě na webu Skype. Kamera je vybavena čtyřmi mikrofony. Uživatelé jistě ocení rovněž funkci videorekordéru, díky němuž lze nahrávat oblíbené pořady – stačí jen připojit USB nebo pevný disk a na televizoru nastavit datum a kanál, z něhož má být nahráváno. Pořad si následně můžete pustit kdykoli budete chtít. To je oproti dosavadním modelům, které na USB disky neuměly zapisovat a obsah z nich pouze četly, velkou výhodou. V současné době je samozřejmě kvůli ochraně obsahu nastaveno vše tak, aby nahraný obsah šel přehrát pouze na televizoru, na němž byl záznam pořízen. Zákon sice umožňuje víc, ale velké značky se již tradičně drží rigidních pravidel, navíc se tak vyhnou problematice různého výkladu práva v jednotlivých státech. Výborně funguje i funkce BD Wise, jež slouží k optimalizaci komunikace mezi televizorem a Blu-ray přehrávačem, který si představíme nyní.

Blu-ray přehrávač BD-C6900

Blu-ray přehrávač BD-C6900 je podle Samsungu vůbec prvním zařízením tohoto druhu s podporou 3D a Wi-Fi. Výčet podporovaných formátů je opravdu široký a neměl by zklamat ani náročné fanoušky HD obsahu. BD-C6900 podporuje MPEG2, H.264, VC-1, AVCHD, DivX HD, MKV, MP4, WMV9 a HD JPEG a přehrává disky 3D Blu-ray, Blu-ray Video, BD-R/RE, DVD-Video, DVD/DVD±R/DVD±RW, Audio CD a CD-DA/–R/–RW. Nemělo by se vám tedy v zásadě přihodit, že byste nějaký film na tomto přehrávači od Samsungu nespustili.
BD-C6900 je, stejně jako další nové produkty Samsungu, opatřen funkcí All share, takže můžete sdílet filmy, fotografie či hudbu ze svého počítače a mobilních zařízení na obrazovce televizoru. Zaujala nás i možnost bezdrátové synchronizace televizoru s mobilním telefonem, díky níž můžete v reálném čase sledovat, kdo vám posílá zprávy. Samozřejmou je dnes již podpora 7.1 kanálového prostorového zvuku. BD-C6900 dále disponuje funkcí Screen Fit, díky níž přehrávač automaticky převádí filmy v poměru stran 21 : 9 na formát 16 : 9, výsledným efektem je nepřítomnost hyzdících černých pruhů. Samsung zapracoval i na rychlosti načítání disku, a tak se BD-C6900 pyšní novou funkcí Ultra Fast Play, která zdlouhavé načítání disku eliminuje.
Přenos obsahu z vašeho počítače přímo do přehrávače probíhá tak, že do přehrávače stačí připojit síťový konektor a během chvíle můžete na televizoru začít sledovat filmy či jiná multimedia, která máte uložena v počítači. Díky Blu-ray přehrávači a možnostem jeho synchronizace tedy můžete nejen přehrávat videa například z YouTube, ale také zobrazovat předpověď počasí nebo číst zprávy na internetu.
Přehrávač samozřejmě nabídne i různé zrychlené a zpomalené režimy přehrávání. Inženýři Samsungu si pohráli i s možností zobrazování fotografií, kde si uživatel může vybrat od zobrazení v náhledech až po slideshow při různých rychlostech střídání fotografií. Detaily na fotografiích můžete samozřejmě přibližovat díky zoomu a fotografie jako takové lze otáčet různými směry.

3D brýle Samsung SSG2100

V případě koupě samotného televizoru počítejte s ním, že si k němu budete muset několik párů brýlí dokoupit zvlášť – Samsung postupně uvede několik různých balení, nicméně nyní je k televizoru dodáván jen Starter Kit s dvojicí standardních brýlí. V nabídce zanedlouho přibudou i 3D brýle pro děti. Pokud se na 3D brýle podíváme pohledem uživatele znalého domácích reálií, jako je zasednutí různých předmětů nebo jejich konfrontace s dětmi, musíme říci, že působí poměrně křehkým dojmem. Jelikož jejich spodní strana není uzavřena rámečkem, pravděpodobnost poškození se jenom zvyšuje. Zajímavé je, že na rozdíl od podobných brýlí jiných výrobců nemají 3D brýle Samsungu nahoře ani dole kryty, které by oči uživatele chránily před pronikáním okolního světa, což může místy vyvolat problémy se soustředěním na 3D obraz. Problém nastává také tehdy, když brýle spadnou na zem – malá baterie, která se v nich skrývá, totiž snadno vyskočí a může se zakutálet neznámo kam. Bez ní jsou brýle samozřejmě k ničemu. Abychom však pouze nekritizovali, svůj primární účel, vytváření iluzorního 3D obrazu, plní brýle na výbornou.

Samsung UE55C7000
Technologie panelu: LCD LED 3D
Úhlopříčka: 55“ (138 cm)
Rozlišení: 1080p (1920 × 1080 bodů)
Poměr stran: 16 : 9
Reproduktory: 2× 15 W
Konektory/rozhraní: 4× HDMI (v1.4), komponentní a kompozitní video, 2× SCART, 2× USB, sluchátka, PC VGA (D-Sub), digitální optický audiovýstup, ethernet, CI
Spotřeba: 136 W (průměrná), 180 W (maximální)
Rozměry (s podstavcem): 129 × 84 × 31 cm
Hmotnost (s podstavcem): 24,5 kg