Hlavní navigace

5G sítě stále na trh teprve pronikají, boom se nekoná

 Autor: Depositphotos
Jen 14 % 5G sítí už přesáhlo hranici 10 % předplatitelů na trhu dané země. Celosvětově už spustilo 5G síť 147 operátorů (data ke konci června 2021), jen 14 % z nich (21 operátorů) se ale podařilo na své síti dosáhnout 10 % potenciálních předplatitelů na daném trhu.
David Slouka 2. 11. 2021

Sdílet

Nejde o pozitivní zprávu; podle analytiků společnosti Omdia, která průzkum přinesla povede teprve překonání hranice 10 % potenciálních předplatitelů na trhu. Potenciální předplatitelé (subscriber penetration) se tradičně počítají z počtu SIM karet registrovaných u operátorů; ve chvíli, kdy 5G síť přesáhne alespoň těchto 10 % (která může, ale nemusí přibližně odpovídat populaci a její kupní síle v zemi), bude – pravděpodobně – profitabilní.

Data z Jižní Koreje, která osvojování 5G sítí vede, ukazují na jednoznačné zvýšení zisků z 5G sítí poté, co počet předplatitelů překoná 10 % potenciálu. V Číně se za první polovinu 2021 počet předplatitelů zdvojnásobil a dosáhl v červnu asi 318 milionů, což odpovídá asi 11 % celkového počtu SIM karet v zemi. Zisky mobilních služeb oproti tomu meziročně vzrostly v prvním a druhém kvartálu o 4,7, respektive 3,7 %; takto vysoký růst byl naposledy v zemi k vidění v roce 2018.

Anketa

Uvažujete o implementaci privátní sítě 5G nebo LTE?

„Můžeme pouze spekulovat o dopadu 5G sítí na operátory, dokud technologie nedosáhne určitého kritického bodu předplatitelů. V současné době ho dosahuje pouze Jižní Korea, a zprávy ze země jsou pozitivní,“ vyjádřil se Ronan de Renesse, ředitel výzkumu v Omdia. „Dalších 24 trhu by počtu 10 % předplatitelů měl dosáhnout ke konci roku 2021, 37 v roce 2022 a přes 100 do roku 2026.“

Čína, Korea, Japonsko a USA dominují 5G trhu, ve 2. kvartálu 2021 byli zodpovědní za 93 % celosvětového obratu z 5G. Mezi 400 miliony předplatitelů je 82 % v Asii, z toho 87 % v Číně. Trhy mimo v Asii, kde počet předplatitelů 5G internetu překračuje 5 %, patří USA, Finsko a Irsko.

Podle tržních predikcí Omdia trhy dále porostou, a společnost očekává, že přibližně 2 roky po spuštění 5G sítí uvidí operátoři nárůst očekávaného průměrného zisku za uživatele o 5 %. Není však jasné, jak moc bude rozdíl pozorovatelný, neboť trhu ovlivňují jiné faktory jako makroekonomie, covid, soutěž na trhu a regulace.

Omdia zároveň očekává nižší růst trhu ve vyspělých ekonomikách oproti rozvojovým, kde bude prostor pro vybudování moderní infrastruktury.

„5G technologie je stále v plenkách, a její úplný potenciál z komerční a technologické perspektivy teprve uvidíme,“ pokračuje De Renesse. „Podobně jako v případě spuštění 4G, osvojování 5G probíhá primárně skrze nabídku; poptávku po 5G sítích tak musí trh teprve vytvořit. Operátoři v Číně a Jižní Koreji ukazují, že to možné je.“