Hlavní navigace

5G, Wi-Fi 6 a IoT: Cisco věří v propojenou budoucnost

30. 4. 2019

Sdílet

 Autor: © Cisco
Novinky fungující na novém standardu Wi-Fi 6 (také označovaný jako 802.11ax) představilo Cisco. Wi-Fi 6 vychází ze stejných inovativních základů jako sítě 5G, se kterými se bude vzájemně mnohem lépe doplňovat než předchozí generace bezdrátových sítí.

Se silným skotským přízvukem předestřel Gordon Thompson, Managing Director of Enterprise Networks & Software Sales, že se Cisco na rozšíření sítě 5G aktivně připravuje a v roce 2021 už očekává její existenci ve velkých městěch i v regionu EMEA. Právě s 5G pasivně souvisí Wi-Fi 6, protože do nového hardwaru (který na ni bude samozřejmě potřeba) přijdou potřebné modemy a čipy v přibližně stejnou dobu.

Wi-Fi 6 je výrazně rychlejší než předchozí generace, poskytuje až o 400 % vyšší kapacitu a je mnohem efektivnější v místech s vysokou koncentrací lidí, jako jsou velké přednáškové místnosti, sportovní stadiony či prostory pro pořádání konferencí. Navíc nový standard Wi-Fi 6 je šetrnější k bateriím připojených zařízení.

Cisco také rozšiřilo své portfolio pro velké firemní sítě o nový přepínač. Díky spojení analytického softwaru a výkonné automatizace s novou ucelenou generací přepínačů, přístupových bodů a kontrolérů, přichází na trh s jednotnou end-to-end architekturou pro firemní přístupové sítě, kde se bezdrátová infrastruktura používá jako primární způsob konektivity uživatelů.

 

Nové produkty, služby a partnerství podle výrobce

  • Přístupové body Wi-Fi 6: Nové přístupové body v portfoliích produktů Catalyst a Meraki přesahují rámec nového standardu Wi-Fi 6. S vlastními programovatelnými čipovými sadami a špičkovými analytickými schopnostmi zajišťují tyto přístupové body inteligentnější a bezpečnější bezdrátovou síť. Nové přístupové body dokážou také komunikovat různými protokoly internetu věcí včetně BLE, Zigbee a Thread.
  • Nové přepínače pro páteřní sítě: Přepínače ze série Catalyst 9600 jsou určeny pro páteřní sítě velkých firem a organizací. Pro zajištění bezpečného a účinného bezdrátového provozu potřebují organizace podle Ciska jednotnou síťovou architekturu - fabriku, která sjednotí jak kabelové, tak i bezdrátové připojení. Nový Catalyst 9600 má být základem pro příští generaci intent-based sítí.
  • Nové zdroje pro vývojáře: Wi-Fi 6 a 5G sítě představují spoustu nových příležitostí pro vývojáře. Nový nástroj DevNet Wireless Dev Center komunitě vývojářů nabízí výukové materiály, sandboxy a další zdroje, které potřebují při práci na nových aplikacích. Přístupové platformy Catalyst a Meraki jsou otevřené a programovatelné až na úroveň čipových sad.
  • Ekosystém partnerů: Cisco testovalo interoperabilitu se společnostmi Broadcom, Intel a Samsung. Společně tak vyřešily problematické mezery v novém standardu Wi-Fi 6. Samsung, Boingo, GlobalReach, Presidio a další se připojily k projektu Cisco Open Roaming, aby společně vyřešily slabá místa bezdrátových připojení. Cílem této spolupráce je usnadnit hladký a bezpečný přechod mezi sítěmi Wi-Fi a LTE a veřejným bezdrátovým připojením.

 

Další vývoj

Cloud22

Wi-Fi 6 společně s 5G představují obrovskou příležitost, avšak, jak zdůraznil Gordon Thomson, staví podniky před velké výzvy. Dnes si zaměstnanec může vytvořit pracoviště tam, kde potřebuje.

Uživatelé jsou mobilnější, chtějí se pohotově přemisťovat a nehodlají ztrácet čas řešením problémů s nekvalitním připojením. Aby síť tyto požadavky splnila, musí podle expertů Cisco zajistit:

  • Stálé bezdrátové připojení: Mobilní technologie dnes výrazně podporují růst ekonomik. Zaměstnanci mohou spolupracovat odkudkoliv, zákazníci mohou snadno nakupovat a studenti mají nové možnosti vzdělávání. Aby firma měla funkční bezdrátové připojení, musí její IT oddělení zajistit nejen hladký provoz Wi-Fi, ale i konzistentní bezpečnost, spolehlivost a výkon.
  • Možnosti cloudu: Cloud nabízí škálování jako žádná jiná technologie. Pomáhá ale také IT týmům, aby přistupovaly k firemním systémům proaktivně, nikoliv pouze reaktivně. Mohou totiž využívat poznatků vyplývajících z globálních analýz a zároveň využít nejlepší postupy (best practices), které umožňují předejít případným výpadkům dříve, než budou mít dopad na zákazníky.
  • Využití podnikových dat: Sítě dnes nabízejí miliony datových bodů, které mohou mít vliv na spokojenost uživatelů. Výkonné analytické nástroje umožňují vytvoření nových řešení, která optimalizují provoz IT, podporují lepší obchodní rozhodnutí, poskytují inovativní bezpečnostní řešení a efektivněji zapojují zákazníky.