Hlavní navigace

60 % firem umožňuje zaměstnancům používat vlastní zařízení

 Autor: © Ch_Alexandr - Fotolia.com
Většina firem dovoluje svým zaměstnancům používat při práci vlastní mobilní zařízení. Chtějí tak zvýšit pracovní produktivitu.
Filip Brůcha 11. 4. 2013

Sdílet

Původní myšlenku konceptu BYOD (bring your own device, používání vlastních zařízení) si však firmy vykládají podle svých potřeb. Až třetina společností tak například používá interní seznam schválených zařízení a používání jiných typů zařízení svým zaměstnancům zakazuje. Pouze 8 % firem v tomto ohledu své zaměstnance nijak neomezuje.

Jde o výsledky průzkumu, který na vzorku 502 respondentů uskutečnila nezisková organizace Computing Technology Industry Association (CompTIA).

Z tohoto průzkumu dále vyplynulo, že nejpopulárnějším řešením (v 58 % případů) je používání zaměstnaneckých zařízení v kombinaci s firemními nástroji.

Firmy svým zaměstnancům umožňují používání vlastních zařízení nejčastěji (53 %) z toho důvodu, že pak očekávají zvýšení jejich produktivity při práci mimo kancelář. 12 % firem však s touto praxí začalo prostě proto, že bylo příliš obtížné bránit pracovníkům v používání vlastních zařízení.

BYOD i segment podnikových mobilních zařízení mají podle dat společnosti MarketsandMarkets velký potenciál. Analytici očekávají až 15% roční růst. Jestliže měl tedy tento trh v roce 2011 hodnotu asi 67 miliard dolarů, v roce 2017 by už mělo jít o 181 miliard.

Dodávky chytrých telefonů a tabletů by v tomto roce měly poprvé překonat dodávky desktopů a notebooků. Na druhou stranu však nelze říci, že jsou počítače společně notebooky postupně nahrazovány novými typy zařízení, protože jejich dodávky jsou stabilní. Také chování firemních uživatelů naznačuje, že mobilní zařízení jsou brána spíše jen jako jakýsi doplněk.

Čím se trend BYOD stává populárnějším, tím častěji chtějí zaměstnanci kromě vlastních zařízení používat při práci také vlastní aplikace a vlastní cloudové služby. Firmy se tak podle CompTIA už nestarají jen o správu samotných zařízení, ale musí čím dál častěji řešit i správu mobilních aplikací.

Firmy se se správou mobilních zařízení nejčastěji (49 %) vypořádaly tak, že nasadily virtuální desktopy. 29 % respondentů naopak považuje za lepší řešení vytvoření vlastních mobilních aplikací pro podnikové systémy. 28 % respondentů navíc tyto aplikace provozuje v cloudovém prostředí a zaměstnanci k nim přistupují přes rozhraní webového prohlížeče.