Hlavní navigace

7 technologií na vymření

 Autor: © DoctorKan - Fotolia.com
Které technologie nás nejspíše opustí v roce 2013? Některé jsou očividní kandidáti, některé překvapí.
zap 19. 12. 2012

Sdílet

Na konci každého roku se objevují články připravující uživatele a management firem na technologie nastupující, na které je třeba se připravit. Ale možná ještě důležitější je vědět, které nás opustí. Do takových bude asi třeba přestat investovat, či snad naopak nakoupit licence dopředu? U některých je načase začít hledat alternativu.

1. Zastaralé aplikace
Především větší podniky se aplikací a řešení pro starší až nejstarší systémy jen tak nezbaví. Ale opět ubude možností, jak provozovat například vaše staré skladové hospodářství pro DOS. Nejspíše nepoběží stejně jako dřív, bude třeba sáhnout po virtualizaci nebo prostě konečně tu tlustou čáru udělat.

2. Mobilní aplikace
Řada komentátorů předpovídá odchod mobilních aplikací již delší dobu. Aplikace se mají přetransformovat v inteligentní agenty, které budou součástí hlavní obrazovky vašeho telefonu, a na základně perfektní obeznámenosti o vaší poloze, náladě, tlaku a dalších informacích budou přímo modifikovat váš přístup k datům, která budete potřebovat.

3. Tradiční desktopy
Již nějaký čas pozorujeme zajímavou změnu paradigmatu. Dříve byla stolní PC pro uživatele vším. Nejdříve úložištěm dat a aplikací, potom se data začala stěhovat na sítě a příští rok se možná konečně odehraje onen tolik předpovídaný příchod tenkých klientů, i když to bude třeba v podobě ChromeOS nebo klientů Remote Desktop jako hlavního pracovního nástroje na vašem firemním „stroji“.

4. Chytré telefony BlackBerry
BlackBerry se na negativních vlnách katastrofických očekávání pohupuje už více než rok. Neustále zpoždění upgradů, obchodní přehmaty s tablety a pokusy o nové tvary jdou ruku v ruce s průběžnými změnami v managementu. Faktem je, že koncoví zákazníci chtějí obyčejný telefon, který bude fungovat. A zaměstnanci, kteří jsou k dispozici 24x7, by si přece jen na tom telefonu ty Angry Birds pustili.

5. Telefony s Windows
Analytikové IDC předpovídají novým telefonům platformy Windows Phone zastoupení cca 11 procent trhu, ovšem až v roce 2016. To není zrovna podíl na trhu, který by Microsoftu dával větší možnost ovlivňovat dění v mobilním světě.

6. Systémy telefonních ústředen
Končí nejen klasické analogové telefony připojené přímo, ale i hybridní telefonní ústředny. Virtuální ústředny se vlastním pracovním stolům stále více vzdalují, usadily se v datových centrech. Ale jak to vypadá, tak se společnosti nakonec vyhnout i nutnosti pořizovat zaměstnancům jakékoli zařízení, pouze sváže svoje služby, v tomto případě telefonní, se soukromým přístrojem dle volby a možností každého pracovníka.

7. Faxy
Byl to dlouhý boj, ale v následujícím roce to faxy konečně vzdají. Jejichž život byl vždy těsně spjat s klasickými telefonními linkami a ty už příliš nepotkáme. Existující desítky nových služeb, které umožňují transportovat smlouvy s plnou verifikací a autentikací.