Hlavní navigace

95 % bankomatů má Windows XP. Jsou naše peníze v ohrožení?

6. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © Tupungato - Fotolia.com
Většina peněžních automatů se spoléhá na operační systém, který brzy půjde do důchodu.

O tom, že podpora jednoho z nejoblíbenějších operačních systémů všech dob Windows XP skončí 8. dubna, jste pravděpodobně slyšeli již mnohokrát. Stejně tak vám asi netřeba připomínat, že přechod na novější verzi je dobrý nápad nejen z bezpečnostních důvodů.

Mnoho lidí přesto Windows XP stále používá. Mezi tyto nenapravitelné uživatele přitom patří i bankovní ústavy, které zastaralou platformu používají pro své bankomaty. Jakmile skončí podpora, hrozí tedy, že se těmto strojů připojeným k internetu dostane zvýšeného zájmu ze strany kyberzločinců.

Převést všechny peněžní automaty na novější verzi Windows by však rozhodně nebylo levné ani jednoduché. Jen v USA existuje asi 200 tisíc bankomatů běžících na Windows XP a jak ve své zprávě nedávno napsala CNN, změna operačního systému v jednom bankomatu by stála 1 až 3,5 tisíce dolarů. Není divu, že banky se do upgradu zrovna nehrnou.

Co to však znamená pro nás? Pokud bude většina bankomatů zranitelná vůči útokům, skutečně v sobě najdeme tu odvahu bankomaty i nadále používat? A jak vůbec poznáme, jestli vybraný bankomat používá podporovaný operační systém?

Podle CNN je tu naštěstí jedno řešení. Velké banky prý s Microsoftem jednají o možnosti prodloužené podpory pro své systémy v bankomatech. Banky tak získají více času na upgrade, kterému se stejně v budoucnu nevyhnou. Například společnost JPMorgan již údajně získala speciální prodlouženou podporu na dobu jednoho roku a v červenci hodlá spustit hromadný přechod na Windows 7. Naplánovanou aktualizaci potvrdily i další bankovní domy.

O své peníze se tedy pravděpodobně bát nemusíte. A pokud i přesto bankomatům nevěříte, stále je tu stará dobrá bankovní přepážka.