Hlavní navigace

ABI: Mobilní aplikace budou stále častěji zdarma

Podle analytiků ABI Research bude letošek velmi úspěšný pro mobilní aplikace. Zatímco v roce 2009 bylo celosvětově staženo 2,4 miliardy těchto aplikací, letos to má být 5,4 miliardy, což znamená nárůst o 145 %.
Martin Noska 7. 4. 2010

Sdílet

Přibývat budou také bezplatné aplikace s vestavěnou reklamou.

Největší podíl má mít Apple s počtem 3,3 miliardy downloadů a udrží si hlavní podíl na trhu do roku 2015. Hlavní konkurencí mu bude Android, naopak např. Palm si větší podíl údajně nezíská.

Stahování mobilních aplikací je velmi oblíbené zejména v USA, ale také Evropa již začíná nabírat dech, i když se zde trh bude vyvíjet odlišně díky ekonomickým a dalším faktorům. Boom mobilních aplikací však podle analytiků ABI rychle skončí, neboť do roku 2013 má již nárůst počtu downloadů výrazně zpomalit a v roce 2011 by meziroční přírůstek měl činit jen asi 9 %. To má být dáno větším množstvím aplikací dodávaných přímo s přístroji velkých výrobců, jako jsou Nokia, Samsung či Motorola, a také zpomalením nárůstu prodejů smartphonů.

V roce 2012 navíc začne firmám působícím v této oblasti klesat i obrat, a to díky velké konkurenci, a aplikace budou častěji nabízeny zcela zdarma, ovšem s podporou modelu zabudované reklamy.