Hlavní navigace

Acer Aspire one: Pohled do nitra miniaturního notebooku

Společnost Acer představila v uplynulých dnech zcela nové komunikační zařízení Aspire one postavené na procesoru Intel Atom, které není jen dalším notebookem, ale snaží se být svými malými rozměry a váhou pod jeden kilogram, speciální konstrukcí a také dlouhou výdrží baterie speciálním internetovým přístrojem s maximálním důrazem na mobilitu. A to vše za cenu pod 500 dolarů!
Martin Noska 7. 6. 2008

Sdílet


Společnost Acer představila v uplynulých dnech zcela nové komunikační zařízení (tzv. netbook) Aspire one postavené na procesoru Intel Atom, které není jen dalším notebookem, ale snaží se být svými malými rozměry a váhou pod jeden kilogram, speciální konstrukcí a také dlouhou výdrží baterie speciálním internetovým přístrojem s maximálním důrazem na mobilitu.

Aspire one, který měří 24 x 17 cm a váží méně než 1 kg, je nejen kompaktní (menší než běžný kancelářský diář), ale rovněž nabízí řadu možností pro připojení, snadno ovladatelné softwarové aplikace a výdrž baterií až 6 hodin při použití šestičlánkové baterie. Svými parametry je pak přímým konkurentem posledních modelů Eee PC od Asusu či jiným dobře vybaveným netbookům, které byly představeny v nedávné době.

Počítač je standardně vybaven technologií 802.11b/g Wi-Fi, která zajišťuje připojení k dostupným bezdrátovým sítím, a může být dodán i s bezdrátovými technologiemi WiMAX nebo 3G, které poskytují ještě větší bezdrátovou nezávislost. Technologie Acer Signal Up navíc zajišťuje nejvyšší kvalitu a stabilitu bezdrátového signálu.

Aspire one je vybaven 8,9” displejem CrystalBrite s podsvětlením LED diodami s rozlišením 1 024x600 pixelů. Nad horním okrajem displeje je vestavěna jedinečná webová kamera Acer CrystalEye pro živý videostreaming, videochatování a konference.

Aspire one je osazený procesorem Intel Atom s frekvencí 1,6 GHz a je nabízen s operačním systémem Linpus Linux Lite nebo Windows XP Home a s operační pamětí 512 MB nebo 1 GB. Data mohou být ukládána dvěma způsoby: Na flash modul NAND s kapacitou 8 GB nebo na 80GB pevný disk. Aspire One je navíc vybaven čtečkou pěti typů paměťových karet (Secure Digital, MultiMediaCard, Memory Stick, Memory Stick PRO, xD-Picture Card).

Pro zvýšení kapacity paměti je Aspire one navíc vybaven funkcí Smart File Manager. Toto jednoduché řešení umožňuje využít SD kartu ve druhé čtečce SD karet pro rozšíření uživatelské paměti.

Nový Aspire one klade také důraz na softwarovou stránku, neboť jeho výrobce podle svých slov usiluje o zjednodušení ovládání a příjemné, snadno ovladatelné a komplexní rozhraní, které zjednodušuje uživatelům využívání počítače. Výsledkem tohoto úsilí je zavedení verze systému Linpus Linux Lite, jež vede a doprovází naprosté nováčky internetem v prostředí Linux, které se vyznačuje intuitivním ovládáním, je „bezpečné proti virům“ a citlivě reaguje.

Nabízený Linpus Linux Lite obsahuje softwarovou sadu one Mail, která umožňuje spravovat až šest e-mailových účtů prostřednictvím jediného rozhraní, a to včetně firemních účtů. Malá ikona na pravé části zprávy zřetelně označuje příslušný poštovní účet. Sada nahrazuje i služby push elektronické pošty bez použití firemního serveru. Aspire one využívá také Messenger pro rychlou textovou komunikaci. Tato aplikace umožňuje uživatelům současně používat Skype, Microsoft Messenger i další služby tohoto typu. Software lze používat spolu s vestavěnou videokamerou pro videochatování a videokonference.
Nenechte si ujít:
MSI uvede levný notebook s procesorem Atom

Ultralevné notebooky za 4000 Kč dorazí brzy na trh, tvrdí Intel

Eee PC s Windows XP získá na atraktivitě

Další levný mininotebook přichází, tentokrát od ECS

Procesory v roce 2008 - revoluce či evoluce?

Detaily o nízkoenergetických procesorech Atom od Intelu

Dále je nainstalován software, jako např. OpenOffice 2.3, one Mail, Messenger, Acer eRecovery Management, Acer Launch Manager, Adobe Reader, McAfee Internet Security Suite, Microsoft Office Trial 2007.

Přístroj je k dispozici v různých barevných provedeních - od safírově modré, perleťově bílé, a zlatohnědé až po korálově růžovou. Jeho cena by pak měla začínat na úrovni pod 500 dolarů.

technické údaje počítače Aspire one
Platforma: Procesor Intel Atom N270 (1.60 GHz, 533 MHz FSB, 512 KB L2 cache)
Čipset Mobile Intel 945GSE Express (DDR2 400/533 MHz)
Systémová paměť:Jednokanálová, SDRAM na základní desce a jeden slot soDIMM
Rozhraní DDR2 533 MHz SDRAM
Integrovaná 512 MB SDRAM
Displej: 8.9" WSVGA LCD Acer CrystalBrite TFT, rozlišení 1024 x 600 pixelů, podsvícený svíticími diodami LED s podporou 262 000 barev
Paměťová zařízení:Flash modul NAND nebo pevný disk
Flash modul NAND: 8 GB
Pevný disk: 2.5" / 9.5 mm 80 GB
Rozšíření kapacity:
Čtečka paměťových karet SD
Zvuk:Podpora zvuku s vysokým rozlišením
Dva zabudované stereofonní reproduktory
Vestavěný digitální mikrofon
Komunikace:Integrovaná kamera s rozlišením 0,3 MPx.
WLAN: 802.11g Wi-Fi
Lokální síť: 10/100 Mb/s Fast Ethernet
WWAN: UMTS/HSPA v pásmech 850/900/2100 MHz a GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900 MHz), možnost zvýšení na 7,2 Mb/s HSDPA a 2 Mb/s HSUPA (pro modely 3G)
Rozměry a hmotnost: s flash modulem NAND a tříčlánkovou baterií: 249 (š) x 170 (h) x 29 (v) mm
s pevným diskem a šestičlánkovou baterií: 249 (š) x 195 (h) x 36 (v) mm
s flash modulem NAND a tříčlánkovou baterií: 0,995 kg
s pevným diskem a šestičlánkovou baterií: 1,26 kg
Napájení:30W síťový adapter se síťovou šňůrou
Tříčlánková Li-ion baterie 24W/2200 mAh
Šestičlánková Li-ion baterie 57W/2600 mAh