Hlavní navigace

Adobe nabízí nástroje pro tvorbu Flash aplikací nadaci Apache

 Autor: © Nmedia - Fotolia.com
Společnost Adobe nabídla svůj kód pro Flex framework založený na Flashi organizaci ASF (Apache Software Foundation), aby ho dále řídila jako nezávislý projekt. Tento krok se zdá být dalším důkazem, že Adobe skutečně končí se svou platformou Flash.
Petr Šverák 18. 11. 2011

Sdílet

Zatímco společnost přislíbila svou trvalou podporu pro Flex, stejně jako jeho základní technologii Flash, také navrhla, že vývojáři webových aplikací by v budoucnu měli využívat spíše technologii HTML 5 než Flash.

"V dlouhodobém horizontu věříme, že HTML 5 bude nejlepší technologií pro vývoj podnikových aplikací," uvedla společnost v blogovém příspěvku. "V současné době také víme, že Flex přináší jasné výhody pro velké klientské projekty, jež jsou obvykle spojeny s profily desktopových aplikací."

Flex je SDK (Software Development Kit), který obsahuje překladač a množství knihoven, které mohou být využity k vytvoření cross-platform RIA (Rich Internet Applications) aplikací, které běží na technologii Flash od Adobe. V roce 2008 společnost převedla tento SDK pod open-cource licenci.

Organizace ASF nyní bude hlasovat, zda převezme Flex od společnosti Adobe. Jeden z hlavních open-source vývojářů softwaru se zatím nevyjádřil, zda bude souhlasit s řízením vývoje zmiňované technologie. Ovšem pokud k tomu dojde, nemusí trvat dlouho, než se Flex stane projektem Apache organizace. V roce 2010, když Google nabídl této organizaci svůj počin Wave jako potencionální projekt, trvalo skupině ASF měsíc, než toto převzetí schválila.

V případě, že organizace ASF bude souhlasit s převzetím technologie, plán dalšího vývoje bude řízen samostatným orgánem působícím v rámci stanov Apache. Ovšem společnost Adobe se zavázala, že bude nadále poskytovat na plný úvazek pracující vývojáře zaměřující se na další ladění a rozvoj SDK.

Spolu s Flexem společnost Adobe předala organizaci ASF několik dalších souvisejících komponent, nejvíce za zmínku stojí BlazeDS, komunikační systém na přenos dat mezi Flex aplikací a back-end Java EE (Java Enterprise Edition) serverem, dále experimentální Flash kompilátor nazvaný Falcon a různé testovací nástroje.

Již dříve v tomto měsíci firma Adobe ohlásila, že již nadále nebude vyvíjet Flash pro nové mobilní zařízení a místo toho se zaměří na HTML 5. Stále se rozvíjející HTML 5 standard poskytne mnoho stejných multimediálních funkcí, které nyní nabízí Flash, a nebude vyžadovat samostatný plug-in.

Pozorovatelé se domnívají, že ústup společnosti Adobe z mobilní Flash platformy představuje první krok ve zmenšování důležitosti této technologie způsobený HTML 5. Jack Gold, analytik společnosti J. Gold Associates, poznamenává, že společnost Adobe se potýkala s nelehkým úkolem udržovat Flash navzdory stále rostoucímu počtu různých nových platforem způsobených vstupem více non-Windows zařízení na trh. Naopak HTML 5 může pracovat ve všech mobilních prohlížečích, pokud tento standard podporují, a nevyžaduje žádné zvláštní nastavení pro každou hardwarovou platformu.